آیا مذاکرات بین ایران و آمریکا در جریان است؟

آیا مذاکرات بین ایران و آمریکا در جریان است؟

باسمه تعالی

چندی پیش که مقاله‌ای با عنوان «واگذاری ابتکار مذاکرات به گلوبالیست‌ها» نوشته بودم، یکی از کانالها چنین نوشته بود که «حمایت کانال مشکوک زادالمسافر از دیدار ترامپ وروحانی…. سایت این کانال توسط سربازان گمنام امام زمان عج فیلتر شده»

شخصاً هیچ‌گاه از دیدار ترامپ و فریدون حمایت نکرده‌ام، و بعید میدانم خود ترامپ هم مایل به چنین کاری باشد. چون وابستگی‌های فریدون برای همه خیلی روشن است، و او کسی نیست که ملی‌گرایان آمریکا بتوانند روی همکاری بلند مدت با او حساب کنند. خود ترامپ هم تمایل خود برای دیدار با آقای خامنه‌ای و مذاکره با او را اعلام کرده است. حرفم در آن مقاله این بود که اگر قرار است مذاکره‌ای انجام شود، بهتر است بین آقای خامنه‌ای و ترامپ، و بصورت علنی و شفاف، باشد. مذاکره از طریق دولتهای گلوبالیستی، مثل فرانسه، چیزی نیست جز قبول ولایت آن‌ها بر ایران.

۳ روز پیش نیز در مقاله دیگری با عنوان «امضای قرارداد همکاری‌های استراتژیک ۲۵ ساله ایران و چین» نوشته بودم که ظاهراً ایران راه آینده خود برای پیوستن به جبهه گلوبالیسم را انتخاب کرده است.

بنیامین فولفورد روایت دیگری از این داستان دارد، که مثل همه اخبار دیگر او قابل راستی‌آزمایی نیست. اما ذکر این مطلب از جهانی مفید است و ممکن است در تحلیل اخبار تکمیلی آینده کمک کند.

فولفورد ادعا میکند که خبری را از منبعی در پنتاگون شنیده که مذاکرات تیم ارسالی از طرف ایران با آمریکا در جریان است، و آخرین مطلبی که هنوز روی آن توافق حاصل نشده، آینده اسرائیل است.[1] شخصاً احتمال میدهم اگر چنین خبری درست باشد، ظریف در جریان این مذاکرات نباشد، و دو مذاکره با دو طرف بطور مستقل از همدیگر انجام شود.

پایان پروژه اسرائیل

۷ سال پیش در مقاله‌ای با عنوان «صدای طبل های جنگ» درباره هدف اصلی تشکیل اسرائیل نوشته بودم.[2] درباره بحث پایان تاریخ مصرف اسرائیل نیز قبلاً در مقاله‌ای با عنوان «آیا ملی‌گرایان آمریکا صهیونیست هستند؟» توضیحات خوبی را آورده‌ام.[5,4] ماموریت اصلی نتانیاهو در سالهای اخیر این بود که اولاً سرنگونی نظام ایران را به نتیجه برساند، و دوماً معبد سوم را برپا کند. ظاهراً هرچه زمان بیشتر جلو می‌رود، عدم امکان رسیدن به این اهداف روشن‌تر میشود. یکی از دلایل اصلی این قضیه این است که در دوره معاصر اطلاع‌رسانی بهتری صورت میگیرد، و مردم کشورهای اسلامی برای مقابله با این توطئه آماده‌تر میشوند.

آخرین تاریخی که برای برپایی معبد سوم مشخص شد، ۱۱ آگوست بود. اما نتانیاهو نتوانست در این تاریخ کاری بکند. حتی ساخت این معبد در ایام Rosh Hashanah در پایان سپتامبر نیز عملی به نظر نمیرسد.

بنابراین اسرائیل فلسفه وجودی خود را از دست داده است. به علاوه کشورهای زیادی در دنیا هستند که کینه‌های فراوانی از اسرائیل به دل دارند. درباره نقش اسرائیل در فاجعه رخ‌داده برای رآکتورهای هسته‌ای فوکوشیما در لینک [3] توضیح داده‌ام.

آمریکای ملی‌گرای کنونی هم از این مسأله مستثنی نیست، و خود آن‌ها هم دنبال جمع‌آوری صهیونیست‌های موجود در این کشور هستند. منتهی نحوه بازی سیاسی آن‌ها خیلی پیچیده‌تر از بقیه است و برای تحلیل آن باید خیلی دقیق بود.[5]

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

حدود یک سال قبل از اینکه آمریکا اقدام به انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس بکند، روسیه همین اقدام را کرد و هیچکدام از کشورهای اسلامی و حتی ایران، به این کار اعتراض نکردند. بنابراین آمریکا نگران عکس‌العمل کشورهای اسلامی نبود. شاید چنین تصور شود که آمریکا در دفاع از صهیونیسم و تثبیت سلطه آن‌ها بر بیت‌المقدس اقدام به این کار کرده؛ در حالی که روسیه و آمریکا، که هر کدام بخشی از مسیحیت را نمایندگی میکنند، نسبت به اداره این شهر ادعا دارند، و دنبال تثبیت جای پای خود در آن هستند. آن‌ها برای منافع صهیونیسم خرج نمیکنند، بلکه دنبال منافع آینده خودشان هستند.

بقیه اقدام‌های ترامپ، مانند به رسمیت شناختن مالکیت جولان توسط اسرائیل، در همین راستا است. اولاً ترجیح آن‌ها این است که از جیب خودشان خرج نکنند. جولان متعلق به سوریه است و آمریکا برای به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسرائیل نیازی به هزینه کردن ندارد. دوماً زمانی که دولت صهیونیستی فروپاشید و با یک دولت مسیحی تحت کنترل آن‌ها جایگزین شد، به نفع آن‌ها خواهد بود که قبلاً ادعای بر جولان را تثبیت کرده باشند.

در زمینه داخلی نیز ظاهر و باطن اقدام‌های ملی‌گرایان خیلی با هم متفاوت است. به عنوان نمونه زمانی که نمایندگان مسلمان دموکرات کنگره آمریکا، تلاش کردند غیر قانونی بودن تحریم اسرائیل را لغو کنند، ترامپ نتانیاهو را تشویق کرد تا ورود این نمایندگان را به اسرائیل ممنوع کند. نتانیاهو هم گول خورد و چنین کرد. نتیجه این شد که احزاب آمریکا به این اجماع رسیدند که تحریم ورود نمایندگان کنگره به اسرائیل یک توهین به کل آمریکا است، و بنابراین هیچ لایحه کمک نظامی و مالی به اسرائیل، از این به بعد در کنگره تصویب نخواهد شد. ترامپ با این ترفند عملاً کاری کرد که در جنگ بعدی اسرائیل، بتواند از ورود به جنگ طفره برود، و مسئولیت کمک نکردن به اسرائیل را به گردن دموکراتها بیاندازد.

مذاکرات بر سر آینده اسرائیل

قبلاً درباره اینکه با حذف تدریجی شیطان‌پرستی در آمریکا، و بازگشت مسیحیت به این کشور، شرایط دوباره به شرایط دوران جنگهای صلیبی برخواهد گشت، نوشته بودم. خبرهایی درباره انجام مذاکرات درباره سیستم حکومتی جایگزین اسرائیل، و نحوه تقسیم آن بین مسلمین و مسیحی‌ها، شنیده میشود. اما واقعیت این است که چنین مطلب مهمی را نمیشود سر یک میز مذاکره حل و فصل کرد. بلکه احتمالاً در دهه‌های آینده بین روسیه ارتدکس و آمریکای پروتستان و کشورهای اسلامی، بر سر سهم مالکیت بیت‌المقدس و شاید استانبول، کشمکش‌هایی رخ دهد.

ادعای فولفورد این است که اگر خبر ملاقات آقای خامنه‌ای و ترامپ را شنیدید، به معنی این است که بر سر دولت جایگزین اسرائیل نیز توافق مقدماتی شده است. بهرحال باید منتظر اخبار آتی بمانیم تا دریابیم آیا واقعاً مذاکره با آمریکا سمّ مهلک است، و یا اطلاع مردم عادی از این امر برای مردم مهلک است؟

لزوم رشد درک سیاسی در ایران

ایران با چالش‌های زیادی در دهه‌های آینده روبرو است و جامعه‌ای که عوامی‌گری در آن شیوع پیدا کرده باشد، بیشتر در معرض تأثیر عملیات روانی است؛ و توان مقابله با این چالش‌ها را ندارد. متأسفانه رسانه‌های رسمی در نرساندن اخبار واقعی سیاسی دنیا به مردم، و پر کردن ذهن آن‌ها با مطالب بی‌ارزش، تعمد دارند. اگر این وضعیت ادامه یابد، ایران در برابر چالش‌های پیش‌رو با مشکل روبرو خواهد شد.

رهبران آینده ایران اگر بخواهند در آینده توان رقابت با بقیه دنیا را داشته باشند، باید از این رویه موجود عوام‌پروری فاصله بگیرند. اتلاف وقت جوانان و نوجوانان در مدارس، پشت کنکور، و در دانشگاه، و پر کردن ذهن آن‌ها با اراجیف شبکه‌های اجتماعی، و محروم کردن آن‌ها از اخبار واقعی دنیا، زمینه استعمارهای نو، و از بین رفتن توان رقابت ایران در صحنه جهانی، را فراهم میکند.

[1] Former Japanese Prime Ministers Koizumi and Nakasone in Guantanamo
https://benjaminfulford.net/2019/09/02/former-japanese-prime-ministers-koizumi-and-nakasone-in-guantanamo-japanese-police-say/

[2] صدای طبل های جنگ
https://shakeri.net/332/war-drums/

[3] اختلافات ژاپن و چین
https://shakeri.net/382/china/

[4] آیا ملی‌گرایان آمریکا صهیونیست هستند؟
https://shakeri.net/4225

[5] آیا ملی‌گرایان مسیحی آمریکا به صهیونیسم وابسته هستند؟
https://shakeri.net/4787

5 نظر درباره “آیا مذاکرات بین ایران و آمریکا در جریان است؟”

 1. با سلام، بنده چند روزی است منتظر تحلیل شما در رابطه با جان بولتن هستم. نظر خاصی در این زمینه نداشتین؟

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی،
   مطالبی که مختصر هستند را در تلگرام می‌آورم.
   https://t.me/zadolmosafer/1055
   شواهد حاکی از پیشرفت مذاکرات ایران و آمریکا، و زمینه‌چینی برای دیدار آقای خامنه‌ای و ترامپ ، است. با وجود بولتون چنین مذاکراتی به نتیجه نمی‌رسد، چون زمینه اعتماد ایجاد نمیشود.
   البته جنبه دیگر این است که ملی‌گرایان در حال جمع‌ کردن بساط مافیای خاندان بوش هستند و دیگر به معامله با آنها نیاز ندارند. بولتون در واقع عضو این مافیا بود و بخاطر معامله انجام شده در کابینه حضور داشت.

 2. با سلام و ضمن تشکر از پاسخ شما.
  نظرتان درباره‌ی خط اعتباری فرانسه چیه؟
  چقدر فرانسه قابل اعتماد است؟ یادمه یکی از دوستانم در ماشین‌سازی تعریف می‌کرد که فرانسوی‌ها عمدا ابعاد اشتباه داده بودند و اگر خودشان با دیجیتایزر مدل را استخراج نمی‌کردند ضرر زیادی در قالب‌زنی متوجه آن‌ها می‌شد. توی برجام هم خیلی سریع پشت کرد.

  1. ضمن عرض سلام و تشکر،
   فرانسه در هیچ زمینه‌ای یک قدرت بزرگ محسوب نمیشود، و حذاکثر در حد کره جنوبی است. اینکه چرا لیبرالهای ایران علاقه به این کشور نشان میدهند، باید دلایل دیگری داشته باشد.
   مثلا یکی از دلایلی که برای واگذاری صنعت خودرو و باز کردن دست شرکتهای فرانسوی در ایران ذکر کرده‌اند، نقش فرانسه در مخفی کردن پولهای بلوکه شده قدیمی ایران، و احتمالا باز گذاشتن دست بعضی‌ها در مخفی کردن دزدی‌هایشان است.
   فرانسه در بسیاری از زمینه‌ها مستقل محسوب نمیشود ومذاکره و معامله با این کشور فایده‌ای ندارد. مثلا سفارش کشتی‌های Mistral-Class روسیه به فرانسه، در نهایت به خاطر فشار دیگران لغو شد و تحویل داده نشد.
   درباره تحولات اخیر در فرانسه و تسلیم این کشور در برابر آمریکا در پادکست اخیر توضیح داده‌ام:
   «نمونه‌هایی از استفاده از سمبلیزم در فرهنگ سیاسی دنیا»

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>