باسمه تعالی

اینکه دعوا بر سر چند جزیره کوچک به حدی برسد که وضعیت بین دو کشور چین و ژاپن تا این اندازه بحرانی شود، منطقی به نظر نمی رسد و باید دنبال دلایل جدی تری گشت. در روزهای اخیر خبر رسید که وزیر دفاع آمریکا خطر جنگ بین این دو را هشدار داده است، حدود 1000 قایق چینی به سمت جزایر مورد اختلاف حرکت کرده اند، جنازه سفیر ژاپن در چین در خیابان پیدا شده، شرکت های ژاپنی فعالیت خود را در چین متوقف کرده اند، و اعتراضاتی در چین بر علیه ژاپن انجام شده است. البته باید به این مطالب تسلیح هرچه بیشتر ژاپن و نصب رادارهای جدید را نیز اضافه کرد که به نظر میرسد هدف آن مقابله با چین است.

برای درک آنچه در حال رخ دادن است، کمی باید اخبار قدیمی تر را مرور کرد. آقای یوئیچی شیماتسو در مقاله ای حدود یک سال و نیم پیش داستان رآکتورهای هسته ای ژاپن را تشریح کرده و در اینجا فقط خلاصه مقاله را می آورم:

 [-]بر اساس توافقی که در زمان جرج بوش انجام شده بود قرار بود که ژاپن زرادخانه هسته ای خود را تکمیل کند تا بشود با خطر روزافزون چین وروسیه و کره شمالی مقابله کرد.

 [-]آمریکا سلاحهای هسته ای جدید خود را تحت پوشش شرکت های خصوصی توسعه میدهد تا تحت کنترل توافقات بین المللی نباشد.

 [-]آمریکا برای جلو انداختن ژاپن مقدار زیادی اورانیوم با خلوص 99.9 درصد به ژاپن میخواهد بفرستد ولی برای اینکه کسی از این معامله بویی نبرد از یک شرکت کشتیرانی اسرائیلی برای حمل محموله استفاده میکند.

 [-]اسرائیل در بین راه محموله را دزدیده و آنرا با محموله ای با خلوص پایین تر عوض میکند.

 [-]ژاپن هنگام دریافت متوجه میشود ولی چون همه چیز مخفیانه بوده نمیتواند به جایی شکایت کند.

 [-]ژاپن این محموله را برای بالا بردن خلوص آن به فوکوشیما میبرد تا روی آن کار شود و برای تلافی کار اسرائیل سعی میکند همه جا به ضرر اسرائیل کار کند.

 [-]اسرائیل هم با گستاخی سعی در آلوده کردن تاسیسات هسته ای ژاپن با ویروس استاکس نت میکند ولی ژاپنی ها با نصب فایروال هایی از پخش این ویروس جلوگیری میکنند.

 [-]با وقوع سونامی تمام تاسیسات برقی از کار می افتند و بخاطر تعجیل در راه اندازی سیستم ها پس از سونامی فایروالها درست کار نمیکنند و تمام سیستم های کنترل آلوده به ویروس میشود.

 [-]بنابراین علاوه بر اینکه زلزله و سونامی به تاسیسات خسارت میزنند، سیستم های کنترل نیروگاه هم درست کار نمیکنند وباعث به هم ریختگی بیشتر میشوند که ظرف چند ساعت منجر به اولین انفجار هسته ای میشود.

 [-]حادثه پیش آمده هرچند اسفناک است ولی از آن جهت که برنامه های ژاپن را برای تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای تمام عیار نقش برآب کرد و یا حداقل به تاخیر انداخت و آمریکا را در راه اندازی جنگ جهانی سوم بر علیه چین و روسیه دست تنها گذاشت و باعث عقب افتادن برنامه هایش برای این جنگ شد، جای شکرگزاری دارد. اگر این حادثه رخ نمیداد احتمالا مردم ژاپن تلفات خیلی بالاتری را بخاطر جنگ با چین و روسیه تحمل کرده بودند.

 [-]اسرائیل به همه دنیا نشان داده که مشکلی برای همه است و ملت های زیادی هستند که مترصد انتقام گیری از آن هستند.

برنامه هسته ای ژاپن از اول مشخص بود که فقط به قصد مصارف صلح آمیز نبوده است. اخیرا وزیر دفاع ژاپن گفته است که وجود نیروگاه های هسته ای باعث میشود که همسایگان دریابند که ژاپن توان تولید سلاح هسته ای را دارد.

بهرحال آنچه مشخص است، این است که زمینه رخداد جنگ جهانی سوم روز به روز بیشتر ایجاد میشود. اخیرا بحث درباره احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران زیاد است. همچنین مانورهای نظامی آمریکا و متحدینش در خلیج فارس نیز در جریان است و مشخصا به عنوان اخطار به ایران انجام میشود. اما نکته مهم این است که اگر چنین برخوردی رخ دهد، به احتمال بسیار بالا دامنه این برخورد به نقاط دیگر جهان نیز رسیده و به جنگی جهانی تبدیل میشود.