ادامه اخبار غیر عادی آب‌وهوای امسال

ادامه اخبار غیر عادی آب‌وهوای امسال

باسمه تعالی

در خبر قبل درباره وسعت خرابی توفان هاروی نوشتم و دراین‌باره بحث کردم که دامنه خسارات به حدی است که میتواند شروع یک دوره رکود شدید اقتصادی در آمریکا را کلید بزند. حال توفان Irma، که قویترین توفان ثبت شده در تاریخ معاصر است، در حال نزدیک شدن به فلوریدا است و برآورد می‌شود که از روی شهر میامی رد شود. اگر این برآورد صحیح باشد، میتوان پیش‌بینی کرد که به شهر میامی به‌قدری خسارت وارد شود که دیگر نتواند به حالت سابق برگردد.

توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵، محلات زیادی از شهر نیواورلئان را چنان تخریب کرد که سکنه آن برای همیشه از آن منطقه مهاجرت کردند و دیگر بازسازی نشد. احتمال زیادی وجود دارد که توفان ایرما نیز با میامی چنین کند. نکته غیر معمول این است که توفان Jose نیز درست پشت سر ایرما و در همان مسیر در حال حرکت به سمت سواحل آمریکا است.

سازمان FEMA یا سازمان مدیریت شرایط اضطراری فدرال آمریکا تمام بودجه خود را خرج توفان هاروی کرد و حتی قبل از رسیدن این دو توفان جدید، هیچ بودجه‌ای برای جبران خسارات و مدیریت بحران ندارد. بنابراین واضح است که ضربه اقتصادی این دو توفان، علاوه بر هاروی، حتماً باعث تنش اقتصادی و سقوط شدید ارزش سهام خواهد شد.

توفان ایرما در حال حاضر در طبقه بندی سفیر-سیمپسون، در رده ۵ یا ۵+ شناخته میشود. سرعت ثبت شده باد این توفان ۱۸۵ مایل در ساعت و یا ۲۹۷ کیلومتر در ساعت است. این میزان سرعت باد در جزیره باربودا باعث شد که علفهای روی زمین از ریشه درآورده شوند. طبعا در چنین بادی کمتر سقف خانه‌ای است که بتواند سرجای خود باقی بماند. جزایری که تا کنون در مسیر این توفان بوده‌اند، تقریباً غیرمسکونی شده‌اند. قدرت این توفان به‌قدری است که دستگاه‌های زلزله‌نگار گوادلوپ امواج آنرا به عنوان زلزله ثبت میکنند.

اخبار آتش‌سوزی‌های ساحل غربی آمریکا

در حال حاضر بخش‌های زیادی از ایالات اورگان، واشنگتن و کالیفرنیا در حال سوختن هستند. آتش‌سوزی‌های نزدیک لس‌آنجلس به عنوان بزرگترین آتش‌سوزی‌های ثبت شده در تاریخ آن منطقه شناخته شده‌اند. آتش‌سوزی در ایالت واشنگتن به‌قدری وسیع است که در شهر سیاتل باران خاکستر باریده و آسمان شهر ونکوور در کانادا نیز پر از دود است.

فعالیتهای بی‌سابقه در خورشید

اخبار غیر معمول این روزها فقط محدود به آنچه روی زمین اتفاق می‌افتد نیست. دیروز یک انفجار خورشیدی با قدرت X9.3 ثبت شده در ۱۱ سال گذشته بیسابقه بود. بالاترین رده بندی انفجارهای خورشیدی رده X است که به ۱۰ درجه طبقه‌بندی میشود. انفجارهای قویتر از این میزان را اساساً قابل اندازه‌گیری نمیدانند. انفجار دیروز بالاترین میزان قابل اندازه‌گیری بود. چند سال پیش درمقاله‌ای درباره عواقب یک انفجار خورشیدی شدید، در حد آنچه در سال ۱۸۵۹ رخ داد، بحث کرده بودم.

2 نظر درباره “ادامه اخبار غیر عادی آب‌وهوای امسال”

 1. امروز با وبلاگتون آشنا شدم ، مطالب وبلاگتون واقعا عالیه ، متاسفانه تو ایران سلطه شبکه های اجتماعی طوری شده که عملا وب سایت ها و بلاگ ها منزوی شدن و کمتر کسی سراغشون میره ، در مورد آب و هوای غیر عادی امسال وضعیت واقعا متفاوته ، آذربایجان و تبریز که به داشتن هوای خنک تابستانی مشهوره ، دمایی در حد شهرهای جنوبی کشور داشت و چند روز دما از بعضی جزیره های خلیج فارس هنم بیشتر بود ، شاخص UV در اکثر روزها 10+ بود که به قول شما آخرین مقیاس هست و عدد بزرگتری تو منابع براش وجود نداره ، دریاچه ارومیه که وضعیتش در حال بهبود بود تو این یکی دو ماه اخیر به یکباره پسرفت کرد و تغریبا در حال خشک شدن کامل هست . بعضی ها این مسله رو به تغییرات اقلیمی نسبت میدن و بعضی ها هم به دستکاری های بشری (هارپ و …) به هر حال هر چیزی که هست رفته رفته وضعیت داره به حد بحران میرسه
  بازهم ممنون از مطالب مفیدتون

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی
   از اینکه به غنای مطلب کمک کردید متشکرم
   در مقاله ای دیگر درباره هارپ مطالبی را آورده‌ام.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>