درباره EMU

باسمه تعالی

ایمو پرنده ای است که خیلی به شتر مرغ شباهت دارد، و اگر تفاوت این دو را نشناسید، ممکن است این دو را با هم اشتباه کنید.

اطلاعات بسیاری را در اینترنت از جمله در ویکیپدیا درباره ایمو میشود پیدا کرد. در اینجا فقط نکات مهم و اصلی را به عرض میرسانم.

ایمو بومی استرالیا است و شترمرغ متعلق به آفریقا. یکی از فرق های ایمو با شتر مرغ این است که شترمرغ دو انگشت در هر پا دارد و ایمو سه انگشت. طرفداران نظریه تکامل احتمال میدهند که پرندگان بطور عموم تکامل یافته دایناسورها باشند. ولی شباهت ایمو به فسیل های دایناسورهای قدیمی آن قدر زیاد است که بعضی براین عقیده هستند که ایمو شاهد عدم انقراض نسل دایناسورها است. حتی یکی از انواع دایناسورها را Dromiceiomimus که به معنی شبیه ایمو است، مینامند. اطلاعات زیادی را در این باره از جمله در این لینک میشود پیدا کرد.

ایمو هر چند پرنده ای است که بخوبی اهلی میشود، ولی عادات و رفتار خاص خود را دارد. مثلا اگر هوس گشت و گذار کند، براحتی از نرده 2 متری می پرد و با قدم هایی که هر کدام نزدیک 3 متر میشود، با حداکثر سرعت 50 کیلومتر بر ساعت فرار میکند. در پایان روز براحتی میتواند 100 کیلومتر از مزرعه دور شده باشد و دیگر نمیشود آنرا پیدا کرد.

یکی از مصارفی که روغن چربی جلوی سینه آن دارد، درمان کچلی و تقویت رشد مو است. این لینک تنها نمونه ای از مطالبی است که در این باره میشود پیدا کرد. تصور میکنم آنچه به عنوان روغن شترمرغ جهت تقویت رشد مو معروف است، همان روغن چربی ایمو باشد.

گوشت ایمو کم چربی ترین گوشت در بین تمام حیوانات دیگر است و هرچند ایمو یک پرنده است، ولی گوشت آن در رده گوشت قرمز رده بندی میشود. به دلایل بسیار این گوشت طرفداران زیادی علی الخصوص بین کسانی که دیگر گوشت ها را نمیتوانند مصرف کنند، دارد.  پخت گوشت ایمو باید خیلی ملایم تر از دیگر گوشت ها باشد، چون خیلی سریع سفت میشود. بنابراین توصیه میشود برای پخت آن بدون دستور پخت، دست به آشپزی نزنید.

پوست ایمو بسیار نازک و بسیار مقاوم است. بنابراین بهترین و ظریفترین چرم ها را با پوست آن درست میکنند.

رفتار جنس نر ایمو هنگام برخورد با جنس ماده نیز دیدنی است و نمونه بارز دست و پا گم کردن است.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>