باسمه تعالی

خبرهای جنگ تجاری آمریکا و چین، تنش در بازارهای مالی، و ورشکستگی بانکها، که از سراسر دنیا شنیده می‌شود، نزدیکی یک بحران فراگیر مالی جهانی را نشان میدهد. اما جزئیات دیگری نیز وجود دارند که همه آن‌ها ناامید کننده نیستند. احتمال این نیز وجود دارد که پس از فرونشستن گرد و غبار بحران اخیر، شاهد این باشیم که زرسالارانی مانند روچیلدها و سوروس‌ها، و سیستم بانکداری ربوی، در کل دنیا از بین رفته‌اند.

برنده جنگ تجاری آمریکا و چین کیست؟

بعضی مقامات ایرانی روی شکست آمریکا در جنگ تجاری با چین شرط‌بندی کرده‌اند. از آن رو که مقامات ایرانی به جناح چپ گلوبالیست بیشتر تمایل دارند، به اظهار نظر مقامات سابق و تحلیلگران متمایل به آن جناح بیشتر اهمیت میدهند. واقعیت این است که هنوز مشخص نیست که کدام طرف برنده نهایی خواهد بود. تا همین مرحله، هرچند هر دو طرف صدماتی را متحمل شده‌اند، ورشکستگی بانکهای چینی نشان از این دارد که چین وضعیت شکننده‌تری دارد.

دولت چین در طی ۳ ماه اخیر ۳ بانک بزرگ چینی را، برای نجات از ورشکستگی، ملی اعلام کرده است.[1] بعد از بانک Baoshang و Jinzhou، اخیراً بانک Heng Feng، با ۲۰۰ میلیارد دلار دارایی، ملی اعلام شده است. این خبر نشانه این است که چین فشار اقتصادی شدیدی را تحمل میکند. وضعیت در چین بجایی رسیده که بانکها دیگر به هم اعتماد ندارند و هر لحظه احتمال ورشکستگی همدیگر را میدهند.[2]

بحران مالی بقیه کشورهای دنیا

بقیه بانکهای بزرگ دنیا نیز وضعیت خوبی ندارند. قبلاً درباره وضعیت دویچه بانک توضیح داده بودم. اخیراً اخباری درباره بحران در بانک HSBC که ششمین بانک بزرگ دنیا است، منتشر شد.[3]

همه کشورهای دنیا احتمال بحران بزرگ مالی جهانی را میدهند. به همین دلیل تایلند، فیلیپین، هند، و نیوزیلند، در هفته گذشته نرخ بهره بانکهای خود را کاهش داده‌اند، تا از سرعت سقوط بازارهای مالی خود بکاهند.[4] همه این‌ها نشان از این دارد که بحران بزرگ مالی جهانی، یا depression، نزدیکتر از آن است که عموم مردم فکر میکنند.

دیروز خبر سقوط ارزش پول آرژانتین و بازار سهام این کشور نیز شنیده شد.[5] هرچند این واقعه به نتیجه انتخابات در این کشور نسبت داده شد، این بحران به بحران در بقیه بازارهای مالی جهان مرتبط است.

قدمهای بعدی آمریکا نقش تعیین کننده‌تری دارند.

ترامپ بارها بر علیه فدرال رزرو صحبت کرده و از نقش منفی این بانک خصوصی، انتقاد کرده است. دلار آمریکا، بر خلاف تصور عموم، هیچ ربطی به دولت آمریکا نداشته، و متعلق به این بانک خصوصی با صاحبان اروپایی است. قصد ترامپ این است که انتشار دلار را به دولت برگرداند و طلا را پشتوانه آن قرار دهد. خبرهایی حاکی از این است که ممکن است تا دو روز دیگر چنین تغییری اعلام شود.

اولین اثر این تغییر این است که دلار آمریکا سریعاً ارزش خود را از دست خواهد داد؛ و احتمالاً بسیاری از بازارهای مالی و سهام دنیا تنش‌هایی را تحمل خواهند کرد. احتمالاً رسانه‌های گلوبالیست ایرانی چنین اتفاقی را سقوط آمریکا و فروپاشی مالی این کشور عنوان میکنند؛ تا مقامات ایران را در تصمیم‌سازی به اشتباه بیاندازند.

اما ملی‌گرایان آمریکا مدتهای زیادی است که برای این کار برنامه‌ریزی کرده‌اند و با این کار اهداف زیر را دنبال میکنند:

۱- فدرال رزرو یک بانک خصوصی متعلق به زرسالاران بین‌المللی است و یک قرن است که شیره اقتصاد آمریکا را مکیده است. بنابراین برای اصلاح اقتصادی باید به سلطه این بانک خاتمه داده شود. ملی‌گرایان قصد دارند کاری کنند که بدون انحلال این بانک، آن را از دور خارج کنند. این بانک در‌واقع ورشکسته است و درآینده به همین دلیل منحل خواهد شد.

۲- سقوط ارزش دلار توان رقایت اقتصاد آمریکا در قبال بقیه دنیا را زیاد خواهد کرد. ترامپ اخیراً درباره فشاری که ارزش بالای دلار روی تولیدکنندگان آمریکایی آورده، صحبت کرده بود.

۳- سقوط ارزش دلار باعث می‌شود آمریکا راحتتر بتواند مسأله بدهی بالای خود را حل کند.

پشتوانه دار شدن بقیه ارزهای دنیا

آمریکا با تثبیت ارزش ارز خود با پشتوانه طلا، قصد دارد یک مدل موفق ارائه کند تا بقیه کشورهای دنیا به پشتوانه دار کردن ارزهای خود تشویق شوند. احتمالاً بقیه کشورهای دنیا نیز به تدریج به تغییر ارزهای خود روی خواهند‌ آورد و نفت یا طلا و یا دیگر منابع طبیعی خود را به عنوان پشتوانه ارز خود معرفی خواهند کرد.

ماههای زیادی است که درباره تلاش جهانی برای تغییر سیستم مالی ربوی، حذف بانکداران شیطان‌پرست مثل روچیلدها، و جایگزینی سیستم مالی جدید جهانی مطالبی شنیده‌ام. درباره این سیستم مالی جدید پیشنهادهای متعددی شده است؛ اما نام Quantum Financial System بیشتر از بقیه شنیده میشود. هدف این سیستم پیشنهادی این است که نرخ تسعیر ارزهای موجود دنیا را بر اساس ارزش واقعی آن‌ها دقیقتر محاسبه کرده، جلوی سوءاستفاده زرسالاران را بگیرد. اینکه در عمل سیستم QFS بتواند موفق به چنین دستاوردی شود، هنوز مشخص نیست.

خبرهای داخلی آمریکا منشاء اشتباه محاسبه

کسانی که خبرهای داخلی آمریکا را دنبال میکنند، به این جمع‌بندی میرسند که این کشور دچار تفرقه شده، و در معرض فروپاشی است. به عنوان نمونه جریان صحنه‌سازی خودکشی اِپستاین در زندان، باعث شد که دیگر بازیگران صحنه سیاسی جهان سیگنال‌های غلطی از وضعیت آمریکا دریافت کنند:

  • اگر اِپستاین واقعاً خودکشی کرده باشد، به معنی این است که نظام حاکم بر آمریکا در حد یک کشور جهان سومی است و توان اداره کشور را ندارد.
  • اگر جناح چپ موفق به کشتن این فرد و بستن دهان او برای همیشه شده باشد، و یا او به اسرائیل فرار کرده باشد، یعنی جناح چپ هنوز توان تحرک دارد و میتواند انتخابات بعدی را برنده شود. بنابراین هیچ کشوری حاضر نخواهد شد با دولت فعلی قراردادی را امضا کند.
  • اگر جناح راست خودکشی اِپستاین را صحنه‌سازی کرده باشد، تا او را به گوانتانامو انتقال دهد؛ و در خفا از اطلاعات او برای دستگیری بقیه اعضای Deep State استفاده کند، کشورهای دیگر این را به عنوان ضعف و ترس آن‌ها تلقی میکنند.

بهرحال جمع‌بندی چین، پس از ماجرای خودکشی اِپستاین، این است که آمریکا دچار تفرقه و در معرض جنگ داخلی است. به همین دلیل اخیراً در حمله به هنگ‌کنگ و سرکوب شهروندان آن، جسورتر عمل میکند.

تصور اینکه جنگ داخلی بعدی آمریکا، مانند جنگ داخلی قبلی، چند سال طول بکشد، تصور درستی نیست. ملی‌گرایان مسیحی دهها سال است که برای چنین شرایطی خود را آماده کرده‌اند و تا بن دندان مسلح هستند. به احتمال زیاد جنگ داخلی بعدی ظرف چند ساعت، به نفع ملی‌گرایان، خاتمه خواهد یافت.

یکی از دلایل صبر ملی‌گرایان در مجازات عوامل Deep State این است که مردم جامعه آمادگی روانی لازم را پیدا کرده، و لزوم این کار را درک کنند. اگر ملی‌گرایان بدون عملیات روانی دست به دستگیری‌های گسترده بزنند، و برداشت مردم این باشد که ترامپ مانند هیتلر دنبال قبضه کردن قدرت است، تنش‌های اجتماعی مزمن شده و بسادگی قابل حل نخواهند بود.

دو هفته پیش QAnon اعلام کرد دستگیری‌های گسترده پس از برکناری Dan Coats در ۱۵ آگوست انجام خواهد شد. مشخص بود که او دنبال تحریک جناح چپ برای نشان دادن عکس‌العمل‌های عصبی و غیر معقول است. تبلیغ وابستگان جناح چپ درباره لزوم قتل عام همه طرفداران ترامپ، به جرم «سفید برتر پنداری» نشانه موفقیت کامل این ترفند بود؛ و بخش عمده‌ای از مردم آمریکا دریافتند که اگر با خطر افراط‌گری جناح چپ برخورد نکنند، باخت بزرگی خواهند داشت.

[1] Bailout #3: Chinese Bank With $200 Billion In Assets Is Nationalized https://www.zerohedge.com/news/2019-08-09/bailout-3-chinese-bank-200-billion-assets-nationalized

[2] Chinese Banks No Longer Trust One Another As Repo Rates Skyrocket https://www.zerohedge.com/news/2019-08-11/chinese-banks-no-longer-trust-one-another-repo-rates-skyrocket

[3] Hong Kong Riots Reveal A Looming Crisis At The World's 6th Largest Bank https://www.zerohedge.com/news/2019-08-05/hong-kong-riots-reveal-looming-crisis-worlds-6th-largest-bank

[4] Trio of Central Banks Surprise Markets With Aggressive Rate Cuts https://www.wsj.com/articles/trio-of-central-banks-surprises-markets-with-rate-cuts-11565175324

[5] Argentine Peso Collapses as Macri’s Re-election Chances Drop https://www.nytimes.com/2019/08/12/business/argentine-peso.html