سکه هزار میلیارد دلاری

سکه هزار میلیارد دلاری

باسمه تعالی

قبلاً در چند مقاله دراین‌باره توضیح داده‌ام که دلار به پایان راه خود به عنوان ارز جهانی، یا Reserve Currency، رسیده است. دلار ارزی است که بانک فدرال رزرو، که یک بانک خصوصی است و صاحبان آن اروپایی هستند، منتشر کرده است و دولت آمریکا رسما مسئول و مالک آن محسوب نمیشود. در تمام مدتی که گلوبالیستها بر همه امور در آمریکا سلطه داشتند، دلار مبنای همه معاملات مالی جهان، مثل تبادلات مالی در شبکه SWIFT و خرید و فروش نفت، بود؛ و همین مطلب امکان توسعه ماشین جنگی در خدمت و تحت سلطه گلوبالیستها را فراهم میکرد. از اول مشخص بود که چنین روندی برای همیشه قابل ادامه نیست و این سیکل باید روزی تمام شود تا سیکل جدید را بشود شروع کرد. لذا گلوبالیستها از ابتدا برای چنین شرایطی برنامه داشتند و درباره این موضوع در مقالات قبلی مطالبی را آورده بودم. ملی‌گراهای آمریکایی هم دریافته‌اند که حفظ دلار دیگر به نفع آنها نیست و به همین دلیل تمهیداتی را برنامه‌ریزی کرده‌اند که بتوانند بحران را پشت سر بگذارند.

بطورکلی ارز بدون پشتوانه، یا Fiat Currency، وقتی به عنوان ارز جهانی انتخاب شود، در کنار فرصتهای استثنایی که برای یک کشور درست میکند، مضراتی هم دارد. یکی از عواقب جهانی شدن ارز این است که کشورهای دیگر برای بدست آوردن آن ارز، باید محصولات خود را به قیمتی پایین‌تر از تولیدکنندگان کشور صاحب ارز بفروشند تا بتوانند در مقابل صادرات و فروش آن، ارز معتبر بدست آورند و اقتصاد ملی خود را با آن به گردش درآورند. همین مطلب باعث می‌شود که تولیدکنندگان داخلی آن کشور فرصت رقابت را از دست بدهند و به تدریج آن کشور غیرصنعتی بشود و کسری تراز تجاری غیرقابل قبولی پیدا کند. اگر آن کشور بخواهد با اعمال تعرفه و محدودیت، مشکل تراز تجاری را حل کند، دیگر ارز آن‌ها نمیتواند به عنوان ارز جهانی قرار بگیرد و کشورهای دیگر به دنبال معامله با ارزهای دیگر میروند. این معضل در بین اهل اقتصاد به Triffin Dilemma معروف است.

فروپاشی اقتصادی آتی، خیلی دور نیست و دیگر کسی قادر نیست که این فروپاشی را تا بعد از سال ۲۰۱۹ عقب بیاندازد.[1] تیم ترامپ به دلایل زیادی قصد دارند پس از فروپاشی اقتصادی، ارز ملی خود با پشتوانه طلا، را به جریان بیاندازند. به این ترتیب اولاً میتوانند صنایع را به آمریکا برگردانند و کسری تراز تجاری خود را اصلاح کنند و دوماً با زمین زدن دلار، بانک فدرال رزرو و دیگر بانکهای جهانی و شبکه SWIFT را زمین بزنند؛ و با این تمهید کمر گلوبالیستها را بشکنند.

نشانه این امر این است که اخیراً ترامپ حملات لفظی خود بر علیه فدرال رزرو را تشدید کرده و آن را بزرگترین تهدید علیه خود خوانده است.[2] البته از همان روزی که او برسرکار آمد، با نصب عکس Andrew Jackson در اتاق بیضی، قصد خود برای انحلال فدرال رزرو را اعلان کرده بود. جکسون اولین رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا بود که در سال ۱۸۳۲ به ریاست‌جمهور رسید. او که خود جزء برده‌داران و مؤسس حزب دموکرات بود، بانک ملی آن زمان که معادل فدرال رزرو بود، را منحل و دست بانکداران خارجی را قطع کرد.[3]


ظاهرا قرارداد بین دولت آمریکا و فدرال رزرو این بوده که خزانه‌داری دولتی، US Treasury، هر مقدار سکه که ضرب کرد، میتواند به حساب خود در بانک فدرال رزرو منتقل کند و بعد مجاز به جابجایی این مبلغ است. این کار به منظور ضرب سکه‌های کوچک، برای سهولت کار مردم بود. اما در قرارداد مشخص نشده که رقمی که روی هر سکه ضرب می‌شود چقدر باشد. در دوران اوباما بعضی از دست‌اندرکاران اقتصاد پیشنهاد دادند که خزانه‌داری سکه‌های پلاتین یک هزار میلیارد دلاری ضرب کرده، به حساب خود واریز کند. بعد با آن سکه‌ها کل بدهی دولت به فدرال رزرو را پرداخت میشود کرد.[4] به این ترتیب هیچ دعوای بین‌المللی برای مجبور کردن دولت آمریکا به پرداخت بدهی‌های خود نتیجه نخواهد داد. ظاهراً ترامپ قصد دارد با همین تمهید، بدون اعلام ورشکستگی ملی، یا به اصطلاح default، پس از معرفی پول ملی، بدهی بیش از ۲۱ هزار میلیارد دلاری دولت را پرداخت کند.


هرچند عقاید شیطانی و بت‌پرستی و قربانی انسان در بین گلوبالیستها بشدت مرسوم است و از بین رفتن آنها، به دست هرکس که باشد، اتفاقی مثبت به حساب می‌آید، موفقیت ملی‌گراهای آمریکایی معلوم نیست به نفع ایران و جهان اسلام باشد. چون آن‌ها هم، به اندازه گلوبالیستها، کینه‌های عمیقی از ایران و اسلام دارند که بعید است در کوتاه مدت تخفیف یابد.

[1] Are You Ready For the Next Crisis? Because It’s Coming in 2019
https://www.zerohedge.com/news/2018-11-08/are-you-ready-next-crisis-because-its-coming-2019

[2] Trump calls Federal Reserve ‘my biggest threat’
https://www.bbc.com/news/business-45881966

[3] Andrew Jackson shuts down Second Bank of the U.S.
https://www.history.com/this-day-in-history/andrew-jackson-shuts-down-second-bank-of-the-u-s

[4] US ‘seriously’ considering $1 trillion coin to pay off debt
https://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9784898/US-seriously-considering-1-trillion-coin-to-pay-off-debt.html

2 نظر درباره “سکه هزار میلیارد دلاری”

  1. این راهکار ب گفته ی شما توسط دولت اوباما ک باز ب گفته ی خود شما طرفدار گلوبالیزم بوده بوجود امده
    یعنی خود گلوبالیزم ها سعی دارند خودشون رو زمین بزنند؟؟

    1. در زمان اوباما کارشناسان اقتصادی آن را مطرح کردند. لزوما همه قضا و قدر عالم در دوره ریاست اوباما را ایشان امضا نکرده.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>