باسمه تعالی

استفاده‌های دارویی از ماری‌جوانا در درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌ها، سابقه بسیار طولانی دارد. به همین دلیل شرکتهای دارویی بزرگ و تولیدکنندگان مشروبات الکلی همیشه آنرا به عنوان یک تهدید محسوب کرده‌اند و مراجع قانونی را در غیر قانونی اعلام کردن آن تحت فشار قرار داده‌اند. به حساب آوردن ماری‌جوانا به عنوان یک ماده مخدر، در ردیف تریاک و هروئین و امثالهم، از قدیم هم مورد مناقشه و اعتراض بوده است. ادعاهای زیادی می‌شود مبنی بر اینکه این گیاه مانند دیگر مواد اعتیاد آور نیست و ترک آن شدنی است. البته با ظهور نسل جدید موادمخدر مانند شیشه و کریکودیل، باید اساساً درباره تعریف ماده مخدر بازنگری شود. اما اینکه چرا دولت کانادا قانونی کردن مصرف این گیاه را بررسی میکند، مطلبی است که قابل مطالعه است.

ماری‌جوانای کنونی با قدیمی‌ها فرق دارد.

عاملی که در این گیاهان عامل تخدیر می‌شود را THC می‌نامند. حدود ۴۰ سال پیش گیاهانی که در آمریکای شمالی بودند بطور متوسط حدود ۵٪ وزن‌شان را THC تشکیل میداد. گونه‌های زیادی از ماری‌جوانا در همه دنیا وجود دارد. اما بطور طبیعی در مناطق حاره استوایی و جایی که اشعه ماوراء بنفش زیادتر باشد، گونه‌های گیاهی با میزان THC بالاتر را میشود یافت. چنین معروف است که حضور سربازان آمریکایی در همه مناطق دنیا باعث شده که آن‌ها بهترین بذرهای ماری‌جوانا را از گوشه و کنار عالم انتخاب کنند و در آمریکای شمالی بکارند. اصلاح نژادی و انتخابی بذرها باعث شده که بعضی از این گیاهان حتی تا ۴۰٪ وزن خود THC داشته باشند. دراین زمینه تجربه شخصی ندارم، اما میگویند که یکی دو پک از دود کردن آن‌ها کافی است تا آدم را برای یک روز به خلسه ببرد. در حال حاضر ماری‌جوانا با ۱۵٪ THC معمولی حساب می‌شود و انواع قویتر موجود در بازار تا حدود ۲۰٪ دارای THC هستند.

بعضی مقالات دانشگاهی قدیمی‌تر ادعا کرده بودند که میزان بالای THC نشان از دستکاری ژنتیک یا به اصطلاح GMO بودن این گونه‌ها است. اما این حرف نمیتواند درست باشد، چون مرجع واحدی در تولید این گیاهان که بتواند کل بازار را تغییر دهد، وجود ندارد.

ممنوعیت کاشت ماری‌جوانا در آمریکای شمالی

کاشت ماری‌جوانا در آمریکا و کانادا جرم محسوب میشود. البته بعضی ایالتها دراین رابطه بیشتر سختگیری میکنند. به عنوان نمونه پیرمردی ۷۵ ساله در آلاباما که برای مصرف دارویی خود اقدام به رشد ۳۶ گیاه ماری‌جوانا کرده بود، به حبس ابد محکوم شده بود. اما عملاً پلیس نمیتواند حجم گسترده کاشت این گیاهان را کنترل کند. در کانادا شایع است که از هر ۵ خانه، در یک خانه می‌شود این گیاهان را پیدا کرد.

آمار رسمی مرکز کنترل بیماریها در آمریکا، Centers for Disease Control and Prevention، یا CDC نشان میدهد که سالانه حدود ۲۲ هزار نفر از مصرف بیش از توان، یاoverdose، داروهای مجاز می‌میرندکه حدود ۷۵٪ موارد مربوط به داروهای مسکن هستند. همین آمار هم نشان میدهد که مرگ در اثر مصرف داروهای مجاز مسکن از کل تلفات مصرف هروئین و کوکائین بیشتر است. یعنی داروهای مسکن شرکتهای بزرگ دارویی در مقایسه با ماری‌جوانا تهدید بسیار بزرگتری برای جامعه محسوب میشود.

خواص پزشکی

کشف داروهای آنتی‌بیوتیک برای چند ده سال باعث شد که بسیاری از بیماریها کنترل شوند. اما با‌گذشت زمان، بیماریهایی که فرض میشد برای همیشه از بین رفته‌اند، دوباره شایع شده و تلفات میگیرند. دلیل آن هم این است که گونه‌های اخیر باکتری به تدریج یاد گرفته‌اند که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم باشند. به همین دلیل دکتر Keiji Fukuda از مقامات سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که دنیا در حال ورود به مرحله پس از آنتی‌بیوتیک است. یکی از گزینه‌های موجود برای درمان بیماریهایی مانند MRSA همین گیاه ماری‌جوانا است. البته هنوز درباره مکانیزمی که این گیاه برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده میکند، تحقیقات درستی انجام نشده است.

شخصاً فیلمهای مستند زیادی درباره کسانی که از بیماریهای مانند پارکینسون رنج میبرند و با مصرف شیره ماری‌جوانا در چند دقیقه از حالت رعشه خارج میشوند، دیده‌ام. خواص دارویی این گیاهان از ۳۵۰۰ سال پیش در کتاب‌های پزشکی قدیمی ثبت شده است. از این گیاهان در درمان سیاه‌زخم، سل، مالاریا و بسیاری از بیماریهای دیگر استفاده میشده است.

بحث درباره قانونی شدن کشت و فروش ماری‌جوانا در کانادا

طبعا شرکتهای دارویی تلاش بسیاری برای غیرقانونی نگه داشتن این گیاهان خواهند کرد. چون اگر مردم با خواص دارویی و استفاده صحیح این گیاهان آشنا شوند، عملاً درصد عمده‌ای از درآمد شرکتهای دارویی از بین خواهد رفت و داروهای مسکن، ضدافسردگی، و بسیاری از داروهای دیگر امکان فروش نخواهند داشت. اما با همه این فشارها دولت لیبرال اعلام کرده که تا سال بعد قصد دارد استفاده این گیاهان را قانونی کند. دلیل این کار مطلبی است که امکان بازگو کردن آن از رسانه‌های رسمی وجود ندارد.

در استان بریتیش کلمبیا، که حدود ۴ تا ۵ میلیون جمعیت دارد، مصرف مواد مخدر بسیار شایع است. شخصاً از یکی از کارمندان سازمان CDC که درگیر چنین مطالبی بود، شنیدم که میزان overdose کردن یا مصرف بیش از توان مواد مخدر که منجر به مرگ می‌شود آن‌قدر بالاست که این سازمان فقط برای مصرف استان، ماهانه حدود ۱۰ هزار بسته تزریقی naloxone توزیع میکند. این بسته حاوی ۳ آمپول است که به فرد در حال مرگ میزنند تا اثر مواد مخدر زیاد در بدن را خنثی کند و از مرگ او جلوگیری کند.

بیشتر این افراد overdose کرده جوانان هستند. یعنی بخش عمده‌ای از جوانان این استان قبل از عبور از سن جوانی یا توسط مواد مخدر موجود کشته می‌شوند و یا دیگر توان کار نخواهند داشت. میزان خسارت به جمعیت جوان در حدی است که هیچ ارتش مهاجمی نمیتوانست با حمله نظامی این میزان خسارت وارد کند.

دلیل این خسارت بالا توسط مواد مخدر این است که مواد مخدر موجود در بازار، که بخشی از آن توسط مافیاهای چینی توزیع میشوند، حاوی ماده‌ای به نام fentanyl است. این ماده یک ماده مخدر است که برای بالا بردن خاصیت تخدیر به مواد مخدر دیگر افزوده میشود. اما بعضی وقتها میزان این ماده کنترل نشده است و از حد مجاز بالاتر میرود. شاید هم عکس‌العمل افراد به این ماده با هم متفاوت است. بعضی‌ها براین عقیده‌اند که وجود دستهای زیاد و غیر حرفه‌ای در بازار عامل چنین فاجعه‌ای است. اما بعضی دیگر هم نگران این هستند که دشمنان خارجی عمداً به قصد از بین بردن نسل جوان و آماده‌سازی شرایط برای زمانی که واقعاً قصد حمله گسترده داشته باشند، اقدام به توزیع ارزان مواد مخدر با چنین خصوصیتی میکنند. بهرحال فاجعه در حدی است که دولت کانادا را نگران کرده و برای حفظ نسل جوان، تنها چاره را آزادسازی ماری‌جوانا و تشویق مصرف آن کرده است. با این تمهید هم جوانان از مواد مخدر کشنده فاصله خواهند گرفت و هم امکان ترک آن وجود دارد و اعتیاد به آن خفیف‌تر است.

در آمریکا هم وضع بهتر از کانادا نیست. در خبرهای چند هفته پیش CNN آمده بود که یکی از دلایلی که آمریکا هنوز به مهاجران اجازه ورود میدهد این است که مصرف مواد مخدر در جمعیت حاضر آن‌قدر بالا رفته که صنایعی که مجبورند نیروی انسانی خود را از کسانی انتخاب کنند که معتاد به مواد مخدر نباشند، در جذب نیروی انسانی دچار مشکل هستند.

برداشت شخصی ام این است که میزان تلفات ناشی از مواد مخدر موجود در بازار نمیتواند فقط معلول حرفه‌ای نبودن و سودجویی سوداگران باشد و احتمالاً دست سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای رقیب درکار است تا جمعیت جوان آمریکای شمالی را از بین ببرند، تا در نهایت در چند دهه آمریکا توان حفظ موقعیت خود به عنوان ابرقدرت را نداشته باشد. در دهه‌های اخیر هرچند دنیا شاهد جنگهای بزرگ به اصطلاح گرم نبوده، اما جنگ در سکوت و پشت صحنه با شدت ادامه دارد و رقابت قدرتهای بزرگ برای وارد کردن ضربه‌های اساسی به رقبا باعث چنین پدیده‌هایی میشود.

از چند سال پیش به خاطر می‌آورم که در خبرها بود که سازمان‌های اطلاعاتی غربی در مرزهای ایران مواد مخدر صنعتی و مرگبار را تولید میکنند و بطور مجانی در اختیار سوداگران میگذارند تا آنها در داخل کشور توزیع کنند و به این طریق جمعیت جوان را نابود کنند. حالا همین مطلب را در مورد خود کشورهای غربی شاهد هستیم که دیگر رقبا با استفاده از همین تکنیک، آنها را هدف گرفته‌اند.