لزوم یادگیری روشهای حمل و نقل بار

لزوم یادگیری روشهای حمل و نقل بار

باسمه تعالی

در این وبلاگ سعی کرده‌ام بعضی از هنرها و تکنیکهایی که به درد زندگی میخورد را یادآور شوم که یکی از آن‌ها به عنوان نمونه درباره هنر گره زدن بود. نمونه دیگر روشهای حمل و نقل بار است. همه مردم نیاز به این دارند که بارهایی را جابجا کنند. همیشه هم نیروی کار کمکی و یا قابل استخدام در دسترس نیست. وقتی هم که بشود با مشارکت افراد دیگر باری را حمل کرد، باید این افراد آموزش لازم را دیده باشند و هماهنگی های لازم به عمل آمده باشد. در غیر اینصورت احتمال اینکه یکی از افراد حرکتی پیش‌بینی نشده کند که باعث صدمه به دیگران شود، وجود دارد.

جا دارد که روشهای حمل و نقل، علی الخصوص در هنگام انجام پروژه های ساختمانی، که هم ایمن باشد و هم کمترین فشار را به بدن وارد کند، به عنوان یک واحد درسی به همه دانش آموزان آموزش داده شود و پدر و مادرها چنین اطلاعاتی را در اختیار فرزندان بگذارند. اما تا بحال ندیده‌ام که کسی در این زمینه کتابی بنویسد و یا بخواهد چنین مبحثی را آموزش دهد.

دوران معاصر دوران جمع اضداد است. در این دوران که دوران انفجار اطلاعات نامیده شده است، اطلاعات مردم از کهکشانها و سیاه چاله ها، انواع دایناسورها، ادوار حیات در زمین و قدمت موجودات منقرض شده و امثالهم، بسیار بیشتر از اطلاعاتی است که واقعاً به درد زندگی آن‌ها میخورد. بگذریم از این مطلب که اگر کسی حافظه خوبی داشته باشد، میداند که همه اطلاعات مذکور در طی چند دهه به کلی عوض شده‌اند و اساساً هیچکدام آن‌ها نه ثابت شده‌اند و نه قابل اثبات هستند. اما در همین دوران انفجار اطلاعات، مردم معاصر خیلی کمتر از گذشتگان درباره علوم و تکنیکهایی که واقعاً به درد زندگی میخورند، اطلاع دارند.

در فیلم زیر کارگران ساختمانی قصد شوخی با کارگری که روز اول کار خود را تجربه میکند دارند. کارگر تازه کار به روشی دردناک درباره خطرات کار و روشهای غلط حمل بار تجربه کسب میکند. در حالیکه اگر قبل از استخدام درباره روشهای حمل صحیح بار آموزش داده شده بود، خود را در معرض خطر قرار نمیداد.

بر این باورم که می‌شود این روشهای حمل بار را کاملاً مدون و کلاسیک آموزش داد. شخصاً وقت زیادی برای اینکه همه روشهای حمل بار را مدون کرده و به عنوان مواد درسی ارائه کنم ندارم و امید چندانی هم ندارم که مورد استقبال قرار گیرد. لذا به تدریج نمونه‌هایی از این روشها را در قالب کلیپ ویدیویی نشان خواهم داد. در ویدیوی زیر سعی دارم بر این مطالب تاکید کنم:

 • قبل از اینکه آدم بخواهد از دیگران کمک بخواهد و یا فشار زیادی به بدن خود وارد کند، باید روش کار را درست بررسی کند و با برنامه روشی را پیش بگیرد که احتمال خطر و صدمه حداقل باشد.
 • در حمل بار، همراه بار حرکت کردن همیشه احتمال خطر را بالا میبرد. به این دلیل که اگر بار به هر دلیل از کنترل خارج شد، خود آن بار میتواند عامل صدمه باشد. فرض کنید که اگر آدم بدون بار از نردبان بیافتد، احتمال اینکه بتواند خود را کنترل کند و کمتر صدمه بخورد، وجود داشته باشد. اما کسی که با بار از نردبان بالا میرود به مراتب احتمال صدمه دیدنش بیشتر میشود.
 • همیشه باید احتمال از کنترل خارج شدن پروسه را داد و باید برای اینکه در چنین وضعیتی ایمنی افراد حفظ شود، برنامه ریزی کرد.

2 نظر درباره “لزوم یادگیری روشهای حمل و نقل بار”

 1. سلام
  قرار شد که در مراجعه بعدیتون به ایران با هم کشتی بگیریم!!!
  دقایق ابتدایی فیلم رو که دیدم، به پیروزی امیدوار شدم!!
  البته سطور بالا صرفا مزاح بود.
  بنده هم در جوانی یک حرکتی انجام دادم که به قسمتی از کمرم فشار زیادی وارد شد و هم اکنون، هنگام جابجا کردن بارهای سنگین، همان قسمت دردناک میشود.
  ما در منزل یک نردبان آهنی داشتیم که برای گذاشتن آن بر لبه ی بام منزل، باید آن را مانند روشی که در فیلم نشان دادید، میکشیدم و لبه ی آن را به لب بام میرساندم. اما به دلیل محدودیت فضای حیاط و امکان برخورد نردبان با شیشه پنجره،یک بار نردبام را به شدت کشیدم و به سمت لبه بام پرت کردم و هنگامی که این بار سنگین در حال سقوط بود، آن را گرفتم و احساس کردم چیزی در کمرم پاره شد. تا 3 روز هم امکان خم شدن نداشتم!!
  برخی اوقات باید پذیرفت که محدودیت های زمانی و مکانی و محدودیت در امکانات، آدم را مجبور به انجام حرکات خطرناک می کند و همیشه هم ذهن انسان حداکثر کارایی را برای ارائه روش های مطلوب، ندارد.
  در کل از روشی که ارائه فرمودید متشکرم.
  اگر اجازه دهید یک روش هم بنده اضافه میکنم.
  برای بالا بردن گونی های سنگین از پله، میتوان گونی را به حالت ایستاده در آورد، سپس آن را به ارتفاع یک پله از زمین جدا نمود و در این حالت با زانوان، آن را به جلو(روی پله بالایی) منتقل نمود. البته این روش ممکن است برای همه افراد قابل استفاده نباشد چون فشار وارده به بدن و ستون فقرات در این روش،چندان هم کم نیست. اما بهتر از در آغوش کشیدن گونی و بالا بردن آن است!!!
  عذر خواهی بنده را بابت اینکه روش پیشنهادی من چندان هم هوشمندانه نیست، بپذیرید.
  این را هم اضافه کنم که هنگامی که نیاز به انتقال بارهای حجیم و سنگین مانند لوازم خانگی نظیر یخچال و کولر آبی و … وجود داشته باشد، تنها راهی که به ذهن میرسد، استفاده از راه پله و یا بالابرهای برقی است. در روشی دیگر هم میتوان آن را با طناب بالا کشید که نیاز به افراد قدرتمندی دارد. آیا روشی میشود ابداع نمود که یک نفر به تنهایی و بدون وسیله خاصی چنین بار سنگینی را به بالا هدایت کند؟
  یک روش که شاید احمقانه هم باشد به ذهنم میرسد و آن اینکه از یک یا دو قرقره محکم و دو رشته طناب استفاده نمود و به طریقی نیروی لازم را از محور متصل به دیفرانسیل اتومبیل های معمولی گرفت!!
  البته این روش هم ابزار خاص خودش را طلب میکند. مثلا لزوم استفاده از جک سوسماری گریز ناپذیر به نظر میرسد.
  خطر این روش هم بسیار زیاد است و اگر ناموفق باشد،چندین میلیون خسارت برجای میگذارد.
  موضوع دیگر اینکه، میتوان از روشهای حمل مجروح، که در اکثر ارتش های جهان آموزش داده میشود و دائما هم در حال توسعه است، الگو گرفت. روشهای حمل یک نفره، دو نفره، حمل با وسیله و بدون وسیله، برای مدون کردن روش های حمل وسایل مختلف اعم از حجیم و سنگین و … ،میتواند بسیار مورد الگو گیری قرار گیرد.

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی
   امیدوارم حداقل برای دیدار شما و کشتی گرفتن هم که شده بتوانم به ایران بیایم.
   وسیله ای که در این لینک معرفی شده را حدود ۳۵ سال پیش دیده بودم و ایده جدیدی نیست.
   اگر هم در ایران هنوز عرضه نشده ، میتوانید اینرا به عنوان یک ایده تجاری دنبال کنید.
   اما معادل همین روشها را میشود با ابزار خیلی ساده متناسب با نوع کار ساخت. برای حمل یخچال از پله هم میشود با چند تکه چوب وسیله ای ساخت که انتقال وزن از یک پله به پله بالاتر را با اهرم ساده کرد.
   هدفم از این فیلم این بود که نشان دهم اکثر مواقع به ابزار خاص و یا امکانات خاصی نیاز نداریم و وسایل کار را به سادگی میشود درست کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>