درباره هنر گره زدن

درباره هنر گره زدن

باسمه تعالی

شاید شما یک لیست از هنرها و فنونی که مایل هستید در طول زندگی خود یاد بگیرید، تهیه کرده باشید. اما شخصا امید ندارم هنر گره زدن در لیست شما جایی داشته باشد. معمولا گره زدن هنری فرض میشود که همه در سنین کودکی یاد میگیرند. در حالی که چنین تصوری درست نیست. در این مقاله قصد دارم درباره این فن شریف کمی بحث کنم تا شما را به جستجو و مطالعه بیشتر درباره آن تشویق کنم.

برای گره زدن بند کفش، وبسایت fieggen 18 روش را لیست کرده است و برای ترکیب بند کفش 37 روش. در روش اول این لیست که ساده ترین روشها است، نیز نکات ظریفی باید رعایت شود. آقای Terry Moore در جمع TED درباره گره زدن بند کفش به این روش و تفاوت فرم قوی و ضعیف آن کمی توضیح داده است. اگر در این روش مشاهده کردید که پس از گره زدن، گره زود باز میشود و یا خوش فرم نیست، کافی است جهت گرداندن بند دوم دور بند اول را مثلا از جهت عقربه های ساعت به برعکس آن تغییر دهید و خواهید یافت که چنین گره ای علاوه بر اینکه قابل باز شدن بطور اتفاقی نیست، ظاهر خوش فرم تری هم خواهد داشت.

البته ایشان نتیجه اخلاقی خوبی هم از این قضیه میگیرد که گاهی رعایت نکاتی ظریف در انجام کارها میتواند اثرات شگرفی در نتیجه کار داشته باشد و آدم نباید احساس کند همه چیز را میداند و باید سعی کند نکات ظریف کار را یاد بگیرد.

قطعا اگر فواید یادگیری صحیح گره زدن به مردم معرفی شود، بسیاری از افراد زحمت حضور در یک دوره آموزشی و یادگیری فنون بسیار گره زدن را قبول میکنند. در اینجا قصد ندارم همه این فنون را معرفی کنم، چرا که از حوصله مقاله و توان من خارج است. اما به ذکر یک نمونه از روش های گره زدن اکتفا میکنم تا نشان دهم که فنون بسیاری در گره زدن وجود دارد که برای عموم شناخته شده نیست.

برای آشنایی با روش های مختلف گره زدن به این وبسایت میتوانید مراجعه کنید. روش گره زدن که در اینجا میخواهم معرفی کنم به نام Eye Splice معروف است که مطابق شکل زیر است.

در موارد بسیاری مجبوریم سر طناب را به خود طناب گره بزنیم. مانند وقتی که قایق را بخواهیم به اسکله ببندیم و مهار کنیم. اگر فقط سر طناب را روی طناب خم کنیم و یک گره عادی بزنیم، علاوه بر اینکه گره بیقواره و درشتی خواهیم داشت، احتمال باز شدن آن بالاتر است. اگر هم از بست استفاده کنیم، احتمال اینکه طناب های پلاستیکی زودتر فرسوده شوند و طناب در محل بست فرسوده شود، بالا خواهد بود. اما روش فوق در حین زیبایی، از استحکام و دوام بالایی برخوردار است.  در این لینک روش زدن این گره نمایش داده شده است. البته در این گره نیز مانند بقیه انواع نکات ظریف بسیاری باید رعایت شود. مثلا اگر طناب از جنسی است که ممکن است لیز بخورد، باید تعداد دورهایی که سر رشته ها در هم بافته میشوند را زیادتر کنیم.

روش های گره زدن متنوع دیگری نیز در همان لینک معرفی شده که در صورت علاقه میتوانید مشاهده بفرمایید. البته توصیه میشود پس از مشاهده هر کدام طنابی به دست بگیرید و آنرا تمرین کنید.