احتمال توافق خوب نزدیک به صفر است

احتمال توافق خوب نزدیک به صفر است

باسمه تعالی

علی شاهدیان، ایران هسته ای– در حالی که آخرین دور مذاکرات ایران و 1+5 پیش از توافق نهایی از دیروز آغاز شده، کارشناسان احتمال حصول یک توافق خوب در این مذاکرات را نزدیک به صفر می دانند.

دیپلمات های مرتبط با موضوع در تهران می گویند اصول اساسی برنامه جامع اقدام مشترک مدت هاست روشن شده و احتمال تغییر آن در مذاکرات پیش رو بسیار اندک است.

این دیپلمات ها عقیده دارند بر اساس این اصول بنیادین، تقریبا غیر ممکن است که یک توافق خوب حاصل شدنی باشد.

این دیپلمات ها ارزیابی خود را به بحث های درونی مفصلی مستند می کنند که ظرف ماه های گذشته در محافل تصمیم سازی در تهران جریان داشته است.

نتیجه این ارزیابی ها که عمدتا مبتنی بر مطالعه دقیق رفتار امریکا در مذاکرات و بررسی منحنی تغییرات آن است نشان داده است که هدف پنهان امریکا از مذاکرات و همچنین برنامه ای که امریکا برای مرحله مابعد توافق دارد یک خطر بسیار جدی امنیت ملی برای ایران است.

این دیپلمات ها مهم ترین محورهای این ارزیابی را چنین خلاصه می کنند:

1- ایران مطمئن شده است که هیچ لغو تحریم معناداری در مذاکرات رخ نخواهد داد و هدف پنهان امریکا از مذاکرات حفظ رژیم تحریم ها برای آینده است.

2- این اطمینان در ایران بوجود آمده است که امریکا در مرحله مابعد توافق هسته ای درصدد ایجاد یک بحران ژئوپلتیکی جدی برای ایران است و هدف از این مذاکرات نیز صرفا گرفتن ابزار قدرت هسته ای ایران در این منازعه است.

3- ایران در طول مذاکرات مطمئن شده است که امریکا حتی اگر تحریم ها را روی کاغذ برچیند عملا اجازه گشایش اقتصادی به ایران نخواهد داد.

4- این ارزیابی قطعی در تهران وجود دارد که بدون بازرسی از تاسیسات نظامی –که خط قرمز غیر قابل عبور ایران است- توافقی در کار نخواهد بود.

5- ایران مطمئن شده است که دسترسی به زنجیره تامین ایران و همچنین ایجاد یک نظام کنترل گمرکی برای آن، در اصل، هدف گذاری اطلاعاتی توقف دانش و صنعت در ایران را تعقیب می کند.

برخی منابع می گویند تیم مذاکره کننده همچنان امیدوار است بتواند این موارد را اصلاح کند ولی این امیدواری بسیار کمرنگ است.

به گفته این منایع، بر خلاف اظهارنظرهای عمومی، رییس جمهور نیز در تمام این نگرانی ها شریک است.

2 نظر درباره “احتمال توافق خوب نزدیک به صفر است”

 1. سلام
  از ابتدا هم مشخص بود این غرب پرمدعا و ترسو، با کوتاه آمدن ایران،دلیر و پررو می شود. وقتی آقای جلیلی داشت مذاکرات را به سر انجام میرساند و نتایج خوبی میشد از مذاکرات انتظار داشت، این آقای ……. بر سر کار آمد و همه چیز را به هم ریخت. این اصلاح طلبانی که پشت پرچم عدالت و میانه روی مخفی شده اند، همواره به گواهی تاریخ با سفاهت و خیانت، منافع ایران را به خطر انداخته اند و بعد از آن انگشت اتهام را به سمت دیگران گرفته اند و خود را یکه تازان عرصه حق طلبی و تامین منافع ایران دانسته اند.
  بدون شک آقای روحانی که کارنامه سیاهی در مساله ایران گیت و مذاکرات هسته ای زمان خاتمی و برخورد با منتقدان خیرخواه و…. از خود به جا گذاشته و سابقه پشت کردن به ولایت فقیه در همان مساله ایران گیت را دارد، نمیتواند شخص مورد اطمینانی برای مذاکرات و ایجاد راه حل برای رسیدن به تفاهم!!! با غرب برای ایران باشد.
  کسی که راه پیموده شده را که به شکست ختم شده دوباره طی میکند، یا بشدت احمق است یا خائن. غیر از این هم نمیتوان برداشت کرد. اگر غیر از این بود، حداقل دیپلمات بد سابقه ای مانند ظریف بر مسند ریاست تیم مذاکره کننده نشانده نمیشد.

  1. باسلام،
   در مورد خائن بودن اینها حداقل من حجتی ندارم. اما در مورد حماقتشان شاهد زیاد میشود آورد.
   شخصا یاد فیلم inception به بازیگری دی کاپریو می افتم که چطور یک ایده مخرب را رقیب توانست در ذهن یک فرد بکارد. درست است که این فقط یک فیلم بود. اما اصل موضوع واقعی است و دوره های دانشگاهی غربی مهمترین زمینه برای کاشتن این ایده ها در ذهن افراد است. یعنی غربیها حاضرند فرد خاصی را پذیرش کنند و حتی خرج تحصیلش را بدهند تا فقط بتوانند یک ایده مخرب را در ذهن آنها بکارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>