تعطیلی سفارتخانه های اسرائیل به چه معنی است؟

تعطیلی سفارتخانه های اسرائیل به چه معنی است؟

باسمه تعالی

سایتهای اسرائیلی مانند یدیعوت آهارنوت گزارش دادند که به علت اعتصاب کارمندان وزارت خارجه و کارکنان سفارتخانه های اسرائیل، 103 سفارتخانه اسرائیل فعالیت خود را تعطیل کرده اند. شخصا تا بحال چنین اتفاقی را در هیچ کشوری از کشورهای جهان به خاطر ندارم که همه سفارتخانه های یک کشور به علت مسائل حقوقی و مالی تعطیل شده باشند. پس این اتفاق چه معنی میتواند داشته باشد؟

شاید تا بحال شنیده باشید که مثلا نیروهای پلیس یک شهر اعتصاب کرده باشند. چنین اتفاقی خیلی دور از ذهن نیست، چون پرسنل پلیس معمولا جزو طبقات کم درآمد حساب میشوند. اما کارمندان سفارتخانه های یک کشور معمولا مورد توجه آن کشور هستند و هیچ کس حاضر نیست که آنها را در مضیقه مالی قرار دهد، چون این کار تشویق کردن آنها به فروش اسرار ملی است که در نهایت بر خلاف منافع ملی است.

اگر اعتصاب کارمندان سفارتخانه های اسرائیلی واقعا به خاطر مشکلات مالی و حقوقی باشد، این حاکی از این است که سیستم حاکم بر اسرائیل از داخل گرفتار مشکلات جدی است و چنین سیستمی در معرض فروپاشی است و خیلی توان دوام آوردن ندارد. اما از طرف باید احتمالات دیگر را هم در نظر داشت. مثلا احتمال دارد که اسرائیل در حال آماده شدن برای حمله وسیع به ایران یا سوریه باشد و به خاطر ترس از عواقب آن و حملات احتمالی به سفارتخانه های خود، با چنین بهانه مضحکی سعی دارد امنیت کارمندان سفارتخانه های خود را تامین کند.

شواهد دیگر نیز حاکی از این است که تحرکات غرب برای اعمال فشار بر ایران و سوریه در حال ازدیاد است. امروز 23 مارس ترکیه یک جت جنگی میگ 23 سوری را هدف قرار داده و رجب طیب اردوغان نیز تهدید به عکس العمل های شدیدتر کرده، در حالی که جت سوری داخل خاک سوریه سقوط کرده و اثبات نقض حریم هوایی ترکیه کار راحتی نیست. دولت ترکیه علیرغم ادعاهای مذهبی خود، بهرحال همسو با منافع غرب و عضو ناتو است و راهی جز اجرای برنامه های آمریکا ندارد.

چند روز پیش هم خبرهایی از اختصاص 3 میلیارد دلار اضافی برای حفظ آمادگی نیروهای اسرائیلی جهت حمله به مراکز هسته ای ایران پخش شد. هر چند شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل در پیام نوروزی خود خطاب به مردم ایران بیان کرد که لازم نیست نگران وقوع جنگی جدید باشند، اما فکر نمیکنم خود او هم احتمال بدهد که کسی حرف او را جدی بگیرد، چون واضح است که اختصاص 3 میلیارد دلار برای حفظ آمادگی حمله، در شرایطی که کارمندان سفارتخانه ها بخاطر مسائل مالی اعتصاب میکنند، نشان از جدی بودن عزم حمله دارد.

اینکه چقدر اسرائیل در اجرای نقشه های خود موفق شود، بحث دیگری است.

کاملا محتمل است که به علت حوادث متعاقب و تهدیدات متقابل ایران و حزب الله از اجرای نقشه های خود صرفنظر کنند و یا آنرا به وقت دیگری موکول کنند. اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که کلا اسرائیلی ها و غربی ها در اجرای نقشه های خود رویکردی عملگرایانه دارند و تا از اطلاعات جاسوسان داخلی و همراهی بعضی طیفهای سیاسی مطمئن نباشند، کمتر احتمال دارد که ریسک بالایی را قبول کنند.

3 نظر درباره “تعطیلی سفارتخانه های اسرائیل به چه معنی است؟”

 1. سلام
  اطلاعات جاسوسان داخلی رو خوب اومدید.
  نمیدونم چند نفر جاسوس تو ایران برای اسراییل کار میکنن اما فکر میکنم تا وقتی وطن فروشای حکومتی هستن نیازی به کمک گرفتن از جواسیس نیست

  1. با سلام و عرض تشکر،
   کسانی که حاضر به جاسوسی برای دشمنان هستند، کم نیستند. خیلی ها با حکومت مذهبی به هر شکل و مدلش مشکل دارند و برایشان حکومت صالح و طالح و کارآمد و غیرکارآمد هم فرق ندارد.
   آن چیزی که مردم را به دو صف تقسیم میکند، مذهب است و کسانی که اداره جامعه بر اساس قوانین و اخلاق مذهبی را تحمل نمیکنند، هر چیزی را بهانه میکنند تا بتوانند نقش مذهب را کمرنگ کنند.
   یک روز نبودن شادی برای جوانان را بهانه میکنند و وقتی درست از آنها پرسیده شود که منظورشان از شادی چیست، معلوم میشود دنبال گناه هستند ونه شادی.
   یا کسانی که مذاکره و تعامل و همسویی بیشتر با جامعه جهانی را طلب میکنند، در واقع دنبال این هستند که مدل حکومتی غربی را جایگزین حکومت مذهبی کنند.
   بحث اقتصاد و صادرات و پیشرفت نیست. اگر یک کشور محصول خوبی تولید کند که بهتر و ارزانتر از دیگران باشد، هم دوستان و هم دشمنان طالب آن هستند. مثلا پسته ایران که کیفیتش از دیگران بهتر است همه جا طالب دارد و حتی اسرائیل حاضر نیست پسته را از متحد خود آمریکا وارد کند. در حالی که اساسا آمریکا سرمایه گذاری زیادی روی پسته کرده که فقط بتواند بازار آن را از چنگ ایران درآورد وایران را محروم کند. اما حتی اسرائیلی ها هم ترجیح میدهند با چند واسطه و به قیمت بالاتر از ایران پسته وارد کنند.
   مشکل ایران تعامل و همسویی با غرب داشتن و نداشتن نیست، بلکه باندبازی های مدیریت های کلان، این سیستم را ناکارآمد کرده و بنابراین توان رقابت اقتصادی و تولید محصولات برتر را ندارد. در این شرایط هرگونه تعامل بیشتر با غرب فقط به اسارت بیشتر ایران منتهی میشود.

   1. سلام
    دقیقا همینی که شما میگید درسته.شاید ظاهرشون مذهبی باشه اما وقتی باهاشون بحث بکنیم به همینی میرسیم که شما گفتید.متاسفانه
    ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>