باسمه تعالی

حدود 2 هفته پیش سایت اشپیگل آنلاین در مقاله ای کاتالوگ ابزار جاسوسی سال 2008 آژانس امنیت ملی آمریکا NSA را منتشر کرد. این کاتالوگ که برای معرفی اینگونه ابزارها به واحدهای داخلی سازمان منتشر شده بود، حتی قیمت ابزارها را لیست کرده تا واحدهای تابعه بتوانند برای سفارش آنها تصمیم گیری کنند.

این وبلاگ هم کل این کاتالوگ 50 صفحه ای را در این لینک آورده است. ابزارهای موجود در این کاتالوگ از اقلام ارزان قیمت تا دستگاههای 250000 دلاری را شامل میشود. مثلا قیمت کابلی که بین کامپیوتر و مانیتور وصل میشود و در کنار هسته فریت آن دستگاهی تعبیه شده که تصویر روی مانیتور را مخابره میکند، به قیمت 30 دلار است. اما دستگاههی که بتواند مکالمات تلفن های همراه را شنود و ضبط کند، 40000 دلار در سال 2008 قیمت داشته است. کانکتورها و کابل های USB که از نظر ظاهر فرقی با دیگر کابل های عادی ندارد، ولی در آن دستگاهی تعبیه شده که میتواند برای تزریق کدهای مخرب به شبکه و همچنین دزدی اطلاعات و رصد شبکه بکار رود، در بسته 50 تایی قیمتی حدود یک میلیون دلار دارد.

در این کاتالوگ ابزارهایی برای هک کردن محصولات شرکتهای معروف مانند Cisco و Juniper نیز میتوان پیدا کرد. قطعا در این چند سال متخصصان این سازمان بیکار نبوده اند و کاتالوگ سال جاری آنها باید اقلام بسیار جالب توجه تری را در خود داشته باشد.