ساخت باطری با استفاده از مولکولهای استخراج شده از ریواس

باسمه تعالی

سابقه ذخیره سازی الکتریسیته در باطری حداقل به چند هزار سال پیش برمیگردد و در این مورد در همین وبلاگ مطالبی آورده بودم. اما چند مشخصه هست که جمع کردن آنها در یک باطری کار مشکلی است.  طراحی باطری که هم نسبت به وزن خود بازدهی بالا داشته باشد، هم پایدار باشد و احتمال آتش گرفتن و منفجر شدن آن پایین باشد، هم تعداد دفعات شارژ و تخلیه آن بالا باشد، و هم ارزان قیمت باشد، طبیعتا کار آسانی نیست.

تا کنون هزینه ساخت باطری برای ذخیره هر کیلووات ساعت برق، حدود 700 دلار بوده است. برآورد وزارت انرژی آمریکا نیز این بود که برای اقتصادی کردن ذخیره انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی باد در باطری، باید هزینه ذخیره سازی هر کیلووات ساعت برق در باطری را به 100 دلار کاهش داد.

اما بنا به نقل این خبر، با استفاده از مولکولی به نام quinones که از ریواس (rhubarb) میتوان استخراج کرد، میشود باطری را ساخت که هزینه آن برای ذخیره یک کیلووات ساعت برق، حدود 27 دلار باشد. این ماده به دلیل اینکه در آب قابل حل است، آتش نمیگیرد و امنیت بالایی دارد. اطلاعات تکمیلی را در لینک فوق میتوانید بیابید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>