ایده ماشین آلات و ابزار Open Source

ایده ماشین آلات و ابزار Open Source

باسمه تعالی

دهها سال است که بخاطر گسترش سلاح های کشتار جمعی، احتمال اینکه در اثر جنگی جهانی، کل تمدن بشری و تمام دستاوردهای تمدن از بین برود، در ذهن مردم هست. اما این احتمال در سالهای اخیر بسیار بالاتر رفته است. لذا خیلی ها به این فکر افتاده اند که اگر تمدن بشری به نحوی صدمه خورد که امکان تولید انبوه ماشین آلات و ابزار وجود نداشته باشد، چاره ای برای چنین روزی بیاندیشند.  اینگونه آدم ها را به اصطلاح prepper ویا survivalist می نامند.

هرچند ممکن است که صنعتگری بتواند چند تا از ماشین آلات را خودش طراحی کند، ولی پس از مدتی خودش یا دیگران نیازمند قطعات یدکی میشوند و خوراندن قطعات یدکی غیر یکنواخت به ماشین آلات غیر همگون کاری نشدنی است و عملا چرخه زندگی را از کار می اندازد.

ایده ای که شبکه Open Source Ecology دارد، این است که اگر پس از سقوط تمدن، گروهی خواستند دوباره دهکده ای را راه بیاندازند و با استفاده از ماشین آلاتی که میسازند، تمام کارهای ساختمانی و کشاورزی خود را انجام دهند، نقشه ها و دستورالعمل لازم برای این کار را داشته باشند. این شبکه متشکل از کشاورزان ، مهندسین، و طراحانی است که قصد دارند تمام ماشین آلات و ابزار را بنحوی طراحی کنند که به کمترین تعداد قطعه یدکی احتیاج داشته باشد و اجزاء این ماشین ها را بتوان در ماشین های دیگر بکار برد.

ایده های آنها هر چند کامل نیست، ولی برای آنها که ذوق فنی دارند، بسیار قابل توجه است. کسی چه میداند! شاید روزی این اطلاعات وضعیت زندگی خیلی ها را عوض کرد.

ویدیو کلیپ ذیل مقدمه ای درباره این گروه است. اطلاعات بیشتر را در لینک بالا میتوانید دنبال کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>