ماجرای جاسوسی به نام Robert Levinson

ماجرای جاسوسی به نام Robert Levinson

باسمه تعالی

یکی از مشخصات عجیب فضای سیاسی ایران این است که روایت، و یا narrative، تعریف شده برای مردم، هیچ ربطی به واقعیت جهان خارج ندارد. مجموعه نظام هم با دقت سعی در حفظ این روایت دارد، به حدی که حاضر است اپوزیسیون کنترل شده‌ای را با پول خودش بسازد، که هرچه دلشان میخواهد به نظام فحش بدهند، اما خطوط کلی روایت نظام را حفظ کنند.

مثلاً یکی از کانال‌های تلگرامی به نام جعبه سیاه است که اخبار دله‌دزدی‌ها، تبلیغات برای حضور زنان در ورزشگاه، و هرچیز بی‌ارزش دیگر را می‌شود در آن یافت؛ اما خط قرمز سیاه نمایی درباره آمریکا و چشم‌پوشی از نفوذ چین را با دقت رعایت میکند.

یکی از خبرهایی که اخیراً این کانال منعکس کرده بود، پیروزی زنی در انتخابات فرمانداری کلرادو بود، که به ترامپ با نشان دادن انگشت خود توهین کرده بود. در حالی که خبر واضحاً برای سیاه‌نمایی بود. از این قبیل اخبار در چنین کانالهای به اصطلاح اپوزیسیون زیاد دیده میشود. نمونه دیگر نامه علی‌اکبر جوانفکر، مشاور احمدی‌نژاد، درباره مذاکرات مخفیانه روحانی با آمریکا و اروپا بود؛ که‌ آن را «مذاکرات نامشروع» خوانده بود. در حالی که اولاً خود احمدی‌نژاد با راست‌گرایان آمریکایی روابط خوبی دارد، و دوماً مذاکرات اصلی با آمریکا در سطحی بالاتر از دولت روحانی در حال پیگیری است. تصور اینکه طرف مذاکرات با آمریکا دولت روحانی است، آدرس غلط دادن و گمراه کردن مردم است.

ماجرای Robert Levinson

در سال ۲۰۰۷، جاسوسی به نام رابرت لوینسون، که مامور سیا بود، در کیش دستگیر میشود، و تا سال 2011 که ایران عکسش را منتشر میکند، خبری از او در دست نبود. مقامات امنیتی روسیه نیز ادعا میکنند که او از طرف سازمان سیا برای ماموریتی، خارج از وظایف سازمانی، فرستاده شده بود. واشنگتن پست نیز این موضوع را گزارش میکند، و ادعا میکند که این دستگیری به جابجایی و برکناری تعدادی از مدیران سیا منجر شد.[1] ماموریت او هرچه بود، باعث اختلاف بین بخشهای عملیات و تحلیل در این سازمان شد.[2] به علاوه هیچ‌کس در دولت آمریکا حاضر نشد برای نجات او مذاکره و یا هرگونه اقدامی بکند.[3]

پس از آن رئیس وقت FBI، رابرت مولر، از یکی از میلیاردرهای روسی به نام Oleg Deripaska، برای حل این قضیه کمک میخواهد. از آن رو که مذاکره با ایران، از کانالهای رسمی عملی نبود، مولر ترجیح میدهد که با پول و امکانات یک روسی این کار را دنبال کند. در حالی که این کار از نظر قوانین آمریکا جرم محسوب میشود. قانون Antideficiency Act دستگاه‌های دولت فدرال را از پذیرش کار داوطلبانه منع کرده است، و چنین کارهایی باید با بودجه دولت و از طرق رسمی سیاسی انجام شود.[4]

دریپاسکا نیز حدوداً ۲۵ میلیون دلار برای آزادی لوینسون خرج کرده، و هواپیمای خود را به ایران میفرستد، تا او را از ایران خارج کند. در آن زمان تنها تقاضای ایران این بود که دولت آمریکا بیانیه‌ای صادر کند که ایران را مقصر دستگیری این جاسوس نمیداند، و مسأله را پیگیری نخواهد کرد.[5] اما در لحظات آخر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت، از این کار خودداری کرد و هواپیمای دریپاسکا بدون لوینسون از ایران خارج شد، و دیگر خبری از این جاسوس شنیده نشد.

زمانی که توافق برجام به نتیجه رسید، یکی از شروط تحویل 1.7 میلیارد دلار پول نقد به ایران، این بود که لوینسون برای همیشه ناپدید شود و دیگر خبری از او شنیده نشود. جریان کار این جاسوس هرچه بود، دولت گلوبالیست اوباما هیچ علاقه‌ای به افشای ماموریت او و یا نجاتش نداشت.

دریپاسکا که در چندین مورد پولهای زیادی برای کمک به مقامات آمریکایی خرج کرده بود، در نهایت خود را مال‌باخته یافت، و برای پس گرفتن پول خود به دادگاه شکایت کرد. زمانی که Mueller مسئول رسیدگی به پرونده کمک روسیه به ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ شد، قادر نبود که ترامپ را محکوم کند؛ چون مدارک جرم زیادی از او در ارتباط با دریپاسکا، موجود بود و براحتی میشد خودش را به زندان انداخت.

دلیل اینکه ترامپ پرونده‌های Mueller را رو نکرد این بود که اجازه داد جناح چپ و Deep State در تمام مدت ۲ سال، به امید اینکه مولر نتایج دلخواه آن‌ها را به آن‌ها میدهد، آرام بگیرند و دنبال نقشه دیگری نروند.

نشانه‌‌ای از پیشرفت مذاکرات

یکی از نشانه‌های پیشرفت مذاکرات بین ایران و ملی‌گرایان آمریکا این است که اخیراً ایران اعلام کرده که پرونده قضایی لوینسون در دادگاه ایران هنوز مفتوح است.[6] این به معنی این است که لوینسون هنوز زنده است و ایران قصد دارد از او به عنوان یک برگ برنده در مذاکره با آمریکا استفاده کند. اگر ایران مدارک مربوط به تمام تخلفات مقامات دولت گذشته آمریکا در جریان برجام، و جریان ماموریت لوینسون، را به دولت کنونی آمریکا تحویل بدهد، ترامپ میتواند با کمک این مدارک افراد زیادی از مخالفان خود را به زندان و یا جلوی جوخه اعدام بفرستد. سال گذشته نیز یکی از مقامات ایرانی اعلام کرده بود که اگر برجام به نتیجه نرسد، ایران لیست تمام رشوه‌هایی که برای به نتیجه رسیدن برجام پرداخته را افشا خواهد کرد.[7]

البته انتظار به نتیجه رسیدن سریع مذاکرات را نباید داشت؛ چون همیشه اتفاقاتی رخ میدهد که مذاکره‌کنندگان را دچار دودلی و تردید میکند. مثلاً اخیراً چهره ترامپ خیلی خسته و پرچروک به نظر می‌آمد؛ و Jim Stone چنین نظر داده بود که این حالات نتیجه مسموم شدن با پلونیوم، polonium، است و بین یک تا دوماه دیگر مشخص خواهد شد که آیا وضع سلامتی ترامپ رو به افول خواهد گذاشت یا نه. همین مطلب میتواند مذاکره‌کنندگان را وادار کند که آنقدر مذاکره را طولانی کنند، تا دریابند که آیا ترامپ ماندنی است یا باید با نفر دیگری به توافق برسند.

[1] Ex-FBI agent who disappeared in Iran was on rogue mission for CIA, officials say
https://www.washingtonpost.com/f5de6084-637b-11e3-a373-0f9f2d1c2b61_story.html

[2] CIA veterans say Robert Levinson affair may damage intra-agency co-operation
https://www.theguardian.com/world/2013/dec/13/cia-robert-levinson-iran-analysts-co-operation

[3] Missing CIA operative failed by US government, family says
https://www.theguardian.com/world/2013/dec/13/missing-cia-operative-robert-levinson-iran-family

[4] Antideficiency Act Resources
https://www.gao.gov/legal/appropriations-law-decisions/resources

[5] Mueller may have a conflict — and it leads directly to a Russian oligarch
https://thehill.com/opinion/white-house/387625-mueller-may-have-a-conflict-and-it-leads-directly-to-a-russian-oligarch

[6] Iran Acknowledges That FBI Agent Gone Missing Since 2007 Involved In Ongoing Court Case
https://www.dailywire.com/news/iran-makes-stunning-admission-regarding-fbi-agent-gone-missing-since-2007

[7] Iran Threatened To Name Politicians Who Took Bribes To Pass Nuclear Deal
https://www.zerohedge.com/news/2018-05-13/iran-threatened-name-politicians-who-took-bribes-pass-nuclear-deal

2 نظر درباره “ماجرای جاسوسی به نام Robert Levinson”

 1. سلام
  تشکر بابت این مطلب
  در مورد این جاسوس تا به حال چیزی نشنیده بودم!!
  مدتی پیش مطلبی نوشته بودید در مورد نشانه های ظهور و گفتید که نمیشه با قاطعیت در موردشون نظر داد و اونها رو مطابق با شرایط فعلی دونست
  هرچند حرفتون از دیدگاهی کاملا درسته و انسان نباید عجول و جو زده تحلیل کنه
  اما عرفای بزرگی مانند امام خمینی(ره) و آیت الله بهاء الدینی (ره) و البته شهید اندرزگو گفتن که آیت الله خامنه ای پرچم انقلاب رو به دست صاحب اصلیش خواهد سپرد(ان شاء الله)
  به شخصه خیلی به اوضاع فعلی به چشم امید نگاه میکنم

  1. ضمن عرض سلام و تشکر،
   ۱- بعضی از نحوه نگرش‌ها مختص یک ملت است و نه به دین ربطی دارد و نه به عقل. مثلاً فرض کنید یک رهبر آدم صالحی باشد؛ آیا به این معنی است که باید فرض کنیم او عقل مجسم است، هیچ‌وقت اشتباه نمیکند، همه چیز را میداند، و به مشاوره هیچ‌کس احتیاج ندارد؟
   قطعاً چنین نیست، اما در ایران رسم این است که در همه چیز اغراق کنند؛ و هرکس که اغراق نکند، درباره نیتش، از جهت مخالف، اغراق کنند.
   در بین ملتهای سلطه‌ناپذیر، و استعمارگر، چنین رفتاری را نمیشود یافت. رهبری در حد چرچیل، پس از اینکه در جنگ پیروز میشود، از او تقدیر به عمل می‌آید و در کمال احترام برکنار میشود، تا رهبری جوانتر و آماده‌تر به کار، جای او را بگیرد. اما اگر کسی چنین رفتاری در ایران بخواهد بکند، عنوان محارب با دین و مفسد فی‌الارض و سلفی، و هر چیز بدی که بشود فکر کرد، را به او نسبت میدهند.
   ۲- همین حرف که «پرچم انقلاب به دست صاحب اصلی‌اش سپرده خواهد شد» نشان میدهد که گوینده آن آدم عالمی نبوده است. بقیه الله به هیچ پرچمی احتیاج ندارد و پرچم از دست کسی نخواهد گرفت. بقیه هستند که باید زیر پرچم او بروند.
   ۳- به فرض که دوران آقای خامنه‌ای به قیام بقیه الله متصل شود (انشاالله)، چه نتیجه‌ای از آن می‌شود گرفت؟ آیا می‌شود حکم داد که روش حکومت او خوب بوده؟ تنها چیزی که می‌شود گفت این است که هر کس به اندازه نیتش ثواب میبرد؛ و اگر ایشان نیت خیر دارد، ثوابش را خواهد برد و خدا عمل هیچ‌کس را ضایع نمیکند. بیش از این نتیجه دیگری نمیشود گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>