چند مطلب درباره سلامتی و تغذیه

چند مطلب درباره سلامتی و تغذیه

باسمه تعالی

از قدیم می شنیدیم که در آخرالزمان هر چه آدم از مردم فاصله بگیرد، سالم تر میماند. اما در این موضوع به حق الیقین رسیدن چیز دیگری است. یکی از مواردی که کاملا این دوره را از بقیه زمانها متمایز میکند، وضعیت مواد غذایی ناسالم آن است.

سالها است که درباره اثرات مخرب قندهای مصنوعی و به اصطلاح رژیمی مطلب نوشته شده است. یکی از این مواد جایگزین قند،Aspartame  نام دارد که کمترین اثر آن این است که اعتیاد آور است. دلیل اصلی اینکه شرکتهای نوشابه سازی مواد قندی را با چنین قندهای مصنوعی جایگزین کرده اند این است که مردم به مصرف نوشابه معتاد شوند و فروش آنها بالا رود. یکی از عوامل اصلی شیوع چاقی در غرب هم همین قندهای مصنوعی هستند. اگر در اینترنت درباره عوارض جانبی آن جستجو کنید، مطالب بیشماری خواهید یافت. بعنوان نمونه این لینک 92 عارضه جانبی برای آن ذکر میکند.

ماده دیگری که چند سالی است که استفاده میشود، Splenda نام دارد که از نظر اعتیادآور بودن از مورد قبلی بسیار موثرتر است. در همان لینک ذکر شده، درباره این قند مصنوعی هم میتوانید مطالبی را بیابید.

همیشه از اینکه شگردهای شرکت های غربی به ایران سرایت نکرده، خوشحال بودم و باورم این بود که کیفیت موادغذایی ایرانی ها بالاتر است. تصور من این بود که در ایران مردم از مضرات مواد مصنوعی باخبر هستند و به سلامتی غذا اهمیت بیشتری میدهند. اما اخیرا که یکی از بستگان جعبه سوهانی را از ایران آورده بود، دیدم که روی آن با افتخار نوشته بود که

“می توانید با اطمینان خاطر این محصول را مصرف کنید. چون با قند مصنوعی تهیه شده و باعث چاقی نمیشود”

واقعا شوکه شدم که چطور با این همه حجم اطلاعاتی که درباره زیان بار بودن این محصولات وجود دارد، کسی حاضر به استفاده از آنها در محصول خود و دیگری هم حاضر به مصرف آن شود.

مورد دیگری که برای خود من هم تعجب برانگیز بود، روش هایی است که عرضه کنندگان میوه وسبزیجات برای افزایش زمان نگهداری میوه در مغازه استفاده میکنند. لینک ذیل لیست مفصلی از چنین روش هایی عرضه کرده است:

Dude, That Isn’t Wax On Your Apple!

تصور قدیمی این بود که کسانی که محصولات طبیعی استفاده میکنند و به اصطلاح گیاه خوارند، تغذیه سالم تری دارند. اما این مطلب دیگر صادق نیست. چون موادی که برای پوشش میوه ها وسبزیجات استفاده میکنند، یا بعضا سمی و یا سرطان زا هستند، و یا از مواد ژلاتینی هستند که از خوک و استخوان گاو گرفته شده اند که حرام محسوب میشوند.

در ویدیو کلیپ ذیل یک کاهو را نشان میدهد که برای طولانی کردن زمان نکهداری آن در مغازه، روی برگهای آن پلاستیک اسپری کرده اند که قطعا سرطانزا است. این مورد را خودم چند سالی است که شاهد بوده ام. ولی هیچوقت به ذهنم خطور نکرد که فروشنده بتواند تا این حد بیوجدان و …. باشد که چنین کند. ولی متاسفانه در دوره ای هستیم که مادیگری و سود پرستی به اوج خود رسیده است.

 

 

حتی در محصولاتی مثل آب سیب و پرتقال، که ظاهرا بنا براین است که با عصاره میوه تهیه شده باشد و حداکثر چند ماده افزودنی سرطانزا به آن اضافه شده باشد، از ژلاتینی که معمولا از خوک تهیه شده برای شفاف کردن آن استفاده میشود. یعنی عملا محصول کارخانه ای وجود ندارد که بشود فرض کرد که بی اشکال است.

بهرحال فکر میکنم بهترین راه این است که تا حد امکان روی روش های تولید خانگی میوه ها وسبزیجات بیشتر کار و سرمایه گذاری کنیم. چون وقتی برای تولید کننده، سلامت مصرف کننده اساسا بی ارزش باشد و تنها نکته مهم بالا بردن سود باشد، به چنین سیستم عرضه ای اعتماد کردن عاقلانه نیست.

2 نظر درباره “چند مطلب درباره سلامتی و تغذیه”

  1. سلام راستش امروز با وبلاگ/سایتتتون اشنا شدم و واقعا از اینکه با وجود بودن در خارج این طور عالی روی مواردی که امروزه مردم به دلایل مختلف از ان بی خبر ویا مشغول چیزای دیگه هستند و در بهترین حالت فقط حرفشو میزنن و بعد از مدتی کور سوی روشنایی رو که در وجودشون روشن شده رو به خاموشی میسپارن ؛… مانور میدید به وجد اومدم ای کاش از این جور اتفاقات خوب بیشتر داشتیم منظورم جریانایی هست که به نفع مردم هست هم توی این دنیا و هم توی اخرت باشه…

    1. ضمن عرض سلام
      از لطف جنابعالی متشکرم.
      این مقاله را ۷ سال پیش نوشته بودم. انشاالله انرا به‌روز خواهم کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>