آیا می دانستید می توان با توپ پینگ پونگ سلاح ساخت؟

آیا می دانستید می توان با توپ پینگ پونگ سلاح ساخت؟

باسمه تعالی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وسیله ای بسازید که توپ پینگ پونگ را چنان سریع شلیک کند که مانند گلوله سربی کشنده باشد؟ شخصا که تا قبل از دیدن این ویدئو کلیپ ضمیمه چنین فکری به مغزم خطور نکرده بود. توپ پینگ پونگ هم وزن بسیار کمی دارد و هم بسیار ضعیف است، طوری که براحتی با دو انگشت میتوان آن را مچاله کرد.

شاید تا به حال افراد زیادی را دیده باشید که توانایی های فوق العاده ای از خود نشان میدهند و میتوانند از اشیاء عادی که به زعم ما بی خطر هستند، سلاح های مرگبار بسازند. شخصا چندین فرد را دیده ام که قادرند سوزن خیاطی را چنان سریع و دقیق پرتاب کنند که از فاصله دو متری شیشه ای ضخیم را سوراخ کرده و به هدف پشت آن برخورد کند. اگر سوزن را به سم آغشته کنند، میتواند کاملا مرگبار باشد. فرد دیگری را دیده ام که میتواند کارت ورق بازی را از چند متر فاصله چنان پرتاب کند که مثلا قوطی آلومینیومی نوشابه را دو نیم کند و البته اگر چنین چیزی به گردن فردی پرتاب شود، میتواند کشنده باشد. فرد دیگری را هم دیده ام که میتوانست قطعه یخی را که در دهان دارد، چنان با قدرت پرتاب کند که بتواند جمجمه ای را سوراخ کند. اما همه این کارهای خارق العاده نیازمند سالها تمرین و ممارست هستند و پیدا کردن فردی که حوصله این همه تمرین را داشته باشد، آسان نیست.

چیزی که به آن باید توجه داشت این است که در این دنیا افرادی هستند که در این فکرند که چگونه از چیزهای ساده ای که شک دیگران را برنمی انگیزد، سلاح هایی درست کنند که کشنده باشد. طراحی تفنگی که توپ پینگ پونگ را شلیک کند، هرچند در فیلم ضمیمه به عنوان کاری علمی برای نشان دادن امکان مهندسی و ساخت چنین سلاحی نشان داده شده، ولی بهرحال نشانی از روحیه جنگجویی طراحان آن دارد.

اساس کار مدل ساده این تفنگ در شکل بالایی نشان داده شده است و بدین شرح است که توپ را در محفظه ای که دو سر آن با غشایی نازک پوشیده شده، گذاشته و آنرا خلاء میکنند. سپس با سوراخ کردن غشاء چپ، هوای محیط بافشار به درون محفظه جریان پیدا کرده و توپ را چنان فشار میدهد که غشاء سمت راست را پاره کرده و با سرعتی حدود 200 متر بر ثانیه شلیک شود. البته به خاطر شکل کروی توپ، سرعت آن سریعا کاهش پیدا کرده و برد بلندی نخواهد داشت. 

برای افزایش سرعت توپ هنگام شلیک به سرعتی بالاتر از سرعت صوت، که حدود 340 متر بر ثانیه است، روش نشان داده شده در شکل پایینی بکار گرفته شده است. با کم کردن قطر لوله قبل از محلی که توپ قرار دارد، سرعت جریان هوا اجباراً زیاد میشود. فشار هوا در طرف چپ دستگاه تا آنجا زیاد میشود که غشاء بین قسمت فشار بالا و قسمت خلاء، پاره شده و هوای فشرده به طرف قسمت خلاء حرکت کند و پس از عبور از قسمت نازک لوله، سرعت آن چند برابر شود و باعث شود توپ با سرعتی بالاتر از سرعت صوت شلیک شود.

در ویدئو کلیپ ضمیمه قدرت بالای توپ در سوراخ کردن راکت پینگ پونگ نشان داده شده است.

ضمنا این ویدئو کلیپ را هم میتوانید از یوتیوب نیز مشاهده بفرمایید:

نظری درباره “آیا می دانستید می توان با توپ پینگ پونگ سلاح ساخت؟”

  1. سلام
    در مورد توپ پینگ پنگ چنین اطلاعی نداشتم اما در مورد ورق توی برنامه ی time wrap نمونه هایی دیده بودم.
    مسائل فیزیک و مواد در خیلی از موارد برای عموم مردم جالب میشه وقتی که جنبه های اینچنینی از اونها به نمایش در میاد.
    چند نمونه از این دست رو هم خودتون از طریق ایمیل به من معرفی کردید که خیلی هم جالب بود. مثل اون ماده نارنجی رنگی که خیلی راحت و به آرامی کش میومد ولی میشد ازش به عنوان ضد گلوله تو جلیقه ها استفاده کرد.
    من که به شخصه لذت بردم. ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>