نقش توپخانه در جنگهای آینده

نقش توپخانه در جنگهای آینده

باسمه تعالی

شاید پیشرفت‌هایی که در حوزه موشک و پهپاد رخ داده، این تصور را ایجاد کند که نقش توپخانه در جنگهای آینده کمرنگ خواهد بود. در حالی که چنین تصوری صحیح نیست. ارتش‌های مدرن دنیا در کنار توسعه ادوات جنگی دیگر، کار بر روی افزایش دقت و کارآیی و برد توپخانه‌های خود را با شدت ادامه میدهند.

لینک [1] درباره توپهای جدید ۱۵۵ میلی‌متری howitzer آمریکا است، که برد آن‌ها به بیش از ۶۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده است. در همین لینک درباره برنامه افزایش برد توپها به ۱۳۰ کیلومتر نیز توضیح داده است.

جدا از مسأله برد، توسعه گلوله‌هایی که دقت و تخریب خیلی بالاتری داشته باشند، نیز در دستور کار ارتش‌های جهان است. مثلاً گلوله M982 Excalibur با برد ۶۰ کیلومتر میتواند با حداکثر خطای ۵ متر به هدف اصابت کند.[2] گلوله های دیگری نیز طراحی شده که بتوانند یک پالس الکترومغناطیس قوی، EMP، بر سر هدف ایجاد کنند، تا دستگاههای الکترونیک و برق آن‌ها از کار بیافتد.[3] چنین گلوله‌ای برای حمله به رادارها و تجهیزات شنود و مراکز فرماندهی خیلی مناسب است.

اخیراً نیروی زمینی آمریکا، US Army، که رخداد جنگ داخلی و شورش بعضی شهرها را محتمل و نزدیک یافته است، خود را برای داشتن دست برتر در این جنگ آماده میکند. تقریباً تمام شهرهای ساحل شرقی، که احتمال دارد به دست شورشی‌ها بیافتند، در کنار ساحل دریا و یا راههای آبی داخل خاک آمریکا هستند. در صورت شورش در این شهرها، نیروهای شورشی دسترسی به نیروی هوایی و دریایی نیز نخواهند داشت. به همین دلیل نیروی زمینی قایق‌هایی معروف به Mike Boats را طراحی کرده، که بتوان روی آن توپهای 105 میلی‌متری و همچنین 155 میلی‌متری هویتزر، را بکار گرفت. این قایق‌ها در شرایط جنگی خواهند توانست تا عمق ۶۰ تا ۱۳۰ کیلومتری از راه آبی را هدف قرار دهند. با بکارگیری گلوله‌های خاص نیز میتوان حتی ماشین در حال حرکت را نیز هدف قرار داد.

اخیرا نیروی زمینی رزمایشی را برای آموزش و توسعه این شیوه جنگی برگزار کرده است، تا بتواند برای شرایط غیرمترقبه آماده شود.[4]

راه‌های آبی داخل بخش شرقی آمریکا، معروف به Intracoastal Waterway (ICW) در حدود ۴۸۰۰ کیلومتر است و همه شهرهای بزرگ فاصله کمی از این راه‌های آبی دارند.

[1] Army’s New Huge Barrel Packing 155mm Howitzer Doubles Range To 40 Miles In Tests
https://www.thedrive.com/the-war-zone/24238/armys-new-huge-barrel-packing-155mm-howitzer-doubles-range-to-40-miles-in-tests

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur

[3] US Army develop 155mm shells that will deliver an EMP pulse
https://www.nextbigfuture.com/2017/01/us-army-develop-155mm-shells-that-will.html

[4] U.S. Army Trains To Fire Howitzers From Landing Craft For The First Time In Decades
https://www.thedrive.com/the-war-zone/27726/u-s-army-trains-to-fire-howitzers-from-landing-craft-for-the-first-time-in-decades

7 نظر درباره “نقش توپخانه در جنگهای آینده”

 1. سلام
  حلول ماه مبارک رمضان رو تبریک عرض میکنم
  همچنین تشکر بابت این مطلب

  1. سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
   انشاالله این ماه برای جنابعالی مبارک و پربرکت باشد.
   از لطفتان متشکرم

 2. سلام بر شما و ماه رمضان مبارک باد.
  سوالی که ذهن مرا مشغول کرده این است که با وجود ابنکه انسان هیچگاه اندازه اکنون طغیانگر، ناسپاس، حریص و خونریز نبوده و هیچ زمانی اینقدر بر صراط شیطان نبوده و مقدسات الهی را پایمال نمیکرده است،
  چرا عذاب الهی بر سر این خیل دشمنان خدا فرو نمی آيد؟ چرا خدا اینقدر صبور است؟!

  1. سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
   انشاالله این ماه برای جنابعالی مبارک باشد.
   ۱- آنچه که ما از داستانهای اقوام قدیم شنیده‌ایم، یک خلاصه‌ای است که اول و آخر قضیه را فقط گفته. همه سیر حوادثی که منجر به عذاب شده را کمتر تعریف میکنند. مثلا درباره داستان نوح، از زمانی که به نوح اعلام میشود که دیگر کسی ایمان نخواهد آورد، تا زمانی که فرمان کشتی ساختن آمد و تا زمانی که واقعا عذاب آمد، زمان زیادی طول کشید.
   بقیه اقوام هم به همین صورت بودند؛ و کمتر قومی بود که در عذاب آنها تعجیل شود. چون عذاب استیصال مطلب خیلی عظیم و مهمی است.
   ۲- در هیچکدام از جوامع مدرن بین آدمهای خوب و بد مرز و فاصله مشخصی نمیشود تعریف کرد؛ و این دو گروه در هم تنیده شده‌اند. بنابراین تا زمانی که مرزها مشخص نباشد، نمیشود انتظار عذاب استیصال، یعنی عذابی که ریشه‌کن باشد، را داشت.
   ۳- خدا ممکن است به خاطر بعضی افراد پاک عذاب را از یک شهر بردارد. چنین افرادی هنوز در خیلی شهرها پیدا میشوند. روایتی شنیده‌ام به این مضمون، که امام رضا علیه السلام به زکریا ابن آدم فرمود:«در شهر قم بمان! که خداوند همان گونه که به واسطه ی امام کاظم علیه السلام بلا و عذاب را از اهل بغداد برداشت،به واسطه ی وجود تو نیز بلا را از آن شهر دور می کند»

 3. سپاس از پاسخ در خورتون…
  به وجه رحمانی خداوند دقت نکرده بودم…
  در داستان لوط هم میگه که اگه اینقدر مومن در اون شهر باشند ما اونجا رو عذاب نمیکنیم.

 4. سلام
  اقا سایت هنوز هم با ای پی ایرانی باز نمیشه ها
  نمیشه میزبان سایت رو عوض کنید؟

  1. ضمن عرض سلام و تشکر،
   ip سرور را عوض کردم. خود شرکت که میگوید ما هیچ کشوری را فیلتر نمیکنیم.
   تنها گزینه این است که کلا شرکت ارائه دهنده سرور را عوض کنم.
   فکر کنم digitalocean گزینه خوبی باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>