درباره تقویم مایا و روز 21 دسامبر

درباره تقویم مایا و روز 21 دسامبر

Posted on

باسمه تعالی

این روزها حرف درباره به پایان رسیدن دوران و آخرالزمان زیاد شنیده میشود و حتی تاریخ های مشخصی را هم ذکر میکنند. یکی از این تاریخ ها روز 21 دسامبر 2012 است. اگر چنین حرف هایی فقط از طرف چند نفر معدود زده میشد، قطعا قابل اعتنا نبود. اما وقتی در چنین حجمی درباره آن تبلیغ میشود و حتی سیاستمداران دنیا به چنین باورهایی دامن میزنند، لازم است که درباره انگیزه های آن و عواقب آن بحث شود.

مشهور است که بر اساس تقویم قوم مایا روز 21 دسامبر 2012 دوران جدیدی از تاریخ شروع خواهد شد و دوران قبلی به پایان خواهد رسید. بنابراین بهتر است اول درباره این قوم و تقویم آن شرح دهم:

تمدن مایا Maya در مناطق جنوب مکزیک ، گواتمالا و برزیل بین قرن 3 و 10 بعد از میلاد به شکوفایی رسیده بود، اما به دلایل ناشناخته ای تمدن آنها حدود سال 1200 بعد از میلاد ازبین رفت. وقتی ماجراجویان اسپانیایی به آن مناطق رسیدند، بازماندگان مایا هنوز در آن مناطق پیدا میشدند و به زبان آنها حرف میزدند در حالی که هیچ چیزی از سابقه تمدن خود و شهرهای قدیم خود نمی دانستند.

ظاهرا آنچه بر سر آنها آمده این بوده که عقاید شیطانی در بین آنها رسوخ کرده بود. شیطان به عنوان دشمن قسم خورده بشر، هر کجا توانسته قومی را فریب دهد، به انحا مختلف آنها را به قربانی کردن انسان واداشته است. بعضی وقتها جوامع مختلف به خاطر فریب شیطان، با هم دیگر به جنگ و خون ریزی پرداخته اند و باعث نابودی همدیگر شده اند. اما شکل این قربانی در مورد تمدن پیشرفته ای مثل مایاها متفاوت بود و این تمدن بدون داشتن دشمن خارجی و بدون هیچ دلیل موجه آن قدر قربانی انسان در جامعه خود را ادامه دادند که نابود شدند.

در دوره معاصر نیز با گسترش افکار شیطانی خطرهای زیادی جوامع بشری را تهدید میکند. منتها در این دوره تنوع خطرات و پیچیدگی آنها با دوره های قبل قابل قیاس نیست. علاوه بر خطر جنگ و خون ریزی، جوامع بشری معاصر در معرض تهدید گسترش تعمدی بیماری های واگیردار، از بین بردن نسل به اسم کنترل جمعیت، دستکاری های ژنتیک در غلات و حشرات، پخش مواد سمی و رادیواکتیو که در نهایت ادامه نسل بشر را تهدید میکند، و تهدیدات متنوع دیگر هستند. اگر در قدیم گسترش افکار شیطانی فقط باعث نابودی یک جامعه و یا یکی دو جامعه همسایه آن میشد، در دوره جدید این قربانی انسان تا جایی ادامه خواهد یافت که اثری از بشر در زمین باقی نماند. مگر اینکه با تکیه بر وحی الهی، پوچ بودن وعده های شیطان برای همه روشن شود و از گسترش چنین عقایدی جلوگیری شود.

در سال 1562 کشیشی بنام Landa که در ماموریتی مذهبی به سرزمین مایا رفته بود، مشاهده میکند که در غارهای مایا آثار قربانی کردن انسان و بت پرستی وجود دارد. آثار بجا مانده نشان از حجم زیاد قربانی انسان داشت، بطوریکه کشیش مذکور به هراس افتاده و دستور میدهد حدود 5000 بت و نوشته های باقیمانده از آنها را بسوزانند. علیرغم این کار او، اکثر دانسته های امروز بشری در مورد قوم مایا مرهون اثر بجا مانده از ایشان به نام Relación de las cosas de Yucatán (1566) است. زیرا توضیحات ایشان منجر به روش کشف رمز نوشته های هیروگلیف معدود بجا مانده شد.

بعضی از قصرها و معابد و هرم های مایا، تا قرن 18 که ماجراجویان در جنگل های بارانی گواتمالا به آن برخورد کردند، کشف نشده بود و هیچ اطلاعی از وجود چنین میراثی نبود. هر چند که قوم مایا بسیاری از مدارک خود را بر روی هیروگلیف نگهداری میکردند، بعضی از نوشته های آنها مانند اطلاعات نجوم و تقویم بر روی سنگ حک شده است.

یکی از کتابهای بجا مانده از مایاها که به نام Dresden Codex معروف است ، در سال 1880 کشف رمز شد و معلوم شد که حاوی اطلاعات نجوم و تقاویم است. در آن کتاب طول دقیق سال 365.2420 روز حساب شده بود که بسیار از تقویم میلادی که صدها سال بعد از مایاها اختراع شد دقیق تر بود. در این کتاب راجع به مسیر حرکت سیاره های منظومه شمسی و روزهای اعتدال روز وشب در سال اطلاعات کاملی وجود داشت.

مایاها سه تقویم داشتند که بطور همزمان هر کدام را برای منظور خاصی استفاده میکردند:

تقویم مراسم مذهبی که آنرا Tzolkin نامیده اند. این تقویم از13 ماه که هر ماه 20 روز دارد تشکیل شده بود و هر روز ماه نامی بخصوص داشت. مثلا 5-Chikchan یعنی روز Chikchan از ماه 5. بعد از 260 روز سال جدید به همان روال شروع میشد.

تقویم دیگر که شمسی بود و بیشتر بمنظور کشاورزی استفاده میشد بنام Haab بود. این تقویم شامل 18 ماه 20 روزه بود و پنج روز باقیمانده روزهای بدشگون حساب میشد.

تقویم سوم به نام long count معروف است که شماره روزهای کل دوران تاریخی را از اول نگاه میداشت. Kin همان روز به عنوان واحد مبنا است:

unial……..1 unial = 20 kin = 20 days

tun……….1 tun = 18 unial = 360 days = approx. 1 year

katun…….1 katun = 20 tun = 7,200 days = approx. 20 years

baktun…..1 baktun = 20 katun = 144,000 days = approx. 394 years

عدد صفر برای مایاها شناخته شده بوده است وهر عدد فوق از صفر تا حداکثر 19 میتوانسته باشد. در نوشتن تاریخ واحد بزرگتر سمت چپ و روز در سمت راست نوشته میشد.

تقویم Tzolkin و Haab همزمان پیش میرفتند و هر 52 سال یکبار روزهای اول سال آنها بر هم منطبق میشد. چنین روزی برای مایاها مقدس بود و باور داشتند که خدایانشان در چنین روزی تصمیم میگیرند آیا 52 سال دیگر به کل بشر امکان زندگی بدهند یا نه.

وقتی مایاها میخواستند تاریخ روزی را بیان کنند ، تاریخ آنرا برحسب هر سه تقویم ذکر میکردند. به عنوان مثال میتوانست تاریخ یک روز چنین باشد:

12.18.16.2.6

3 Cimi

4 Zotz

4 Zotz براساس تقویم Haab بوده و 3 Cimi از تقویم Tzolkin است. بقیه اعداد بیان کننده شماره روز بر اساس تقویم شمارش بزرگ بودند و تاریخ فوق روز ششم از baktun دوازدهم، katun هجدهم، tun شانزدهم و unial دوم است.

دوران معاصر تاریخی در روز 0.0.0.0.0, 4 Ahau 8 Cumku که همان 13 آگوست سال 3114 قبل میلاد مسیح است، شروع شده و در 21 دسامبر سال 2012 نیز 13.0.0.0.0 میشود. البته در هیچ کجای منابع مایایی صحبت از پایان جهان و یا پیشگویی درباره جنگ آخرالزمان و یا حتی زلزله های بزرگ نیست، فقط حداکثر در صورت صحت منابع مایایی و همچنین برداشت محققین از آن منابع، در این روز یک دوره جدید گاه شماری شروع میشود.

اما چرا این تقویم مبنای القای تفکرات آخرالزمانی و ترس در بین مردم شده، بطور مجزا قابل بررسی است.

حرکت نظم نوین جهانی که به غلط صفت نوین گرفته و همان نظم کهن نمرود و سمیرامیس است، توسط شیطان و ایادی او ایجاد شده است. قصد اصلی جریان اعتقادی پشت این حرکت، از بین بردن ادیان توحیدی و کلمه توحیدبوده و برای اینکه ساده تر به هدف خود برسند، سیاست های ذیل را پیش گرفته اند:

اول تنوع موجود در ملت ها و فرهنگ ها و زبان های مختلف را کم کنند.

دوم الگوی دولت-ملت را از بین برده تا مردم کشورهای مختلف احساس هویت مجزا که به تنهایی و جدا از بقیه دنیا قابل ادامه باشد، نکنند.

سوم کشورها را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنند تا هر قسمت خود را وابسته به نظم نوین ببیند و توان سرپیچی از دستورات را نداشته باشد.

چهارم برای از بین بردن روحیه مقاومت و غرور مردم سعی در این دارند که گردش اقتصادی تمام کشورهای دنیا را به هم بریزند. بسیاری از اخبار بد اقتصادی که اکنون از گوشه و کنار جهان به گوش میرسد، نمیتواند چیزی جز خرابکاری عمدی باشد. مثلا در بیشتر کشورهای اروپایی از جمله یونان و اسپانیا و پرتغال، هیچ اتفاق ناگواری که غیر قابل پیش بینی باشد، در سالهای اخیر رخ نداده است و قاعدتا برنامه ریزان میتوانستند چنین روزهایی را پیش بینی کرده و برای آن آماده شوند.

پنجم در نتیجه جنگ های مهلک توانی برای هیچ ملتی باقی نماند تا از هویت خود دفاع کند و همه در حالی که از نظر روانی کاملا تخلیه شده اند، آماده پذیرش دین آنها باشند.

ششم طرفداران ادیان توحیدی را تا حد ممکن از بین ببرند تا قدرت مقاومت در بین باقی ماندگان نماند و با القای عقاید ضاله به نحوی عقاید آنها را استحاله کنند که دیگر صبغه توحیدی نداشته باشد.

هفتم با القای این تصور که موجودات فرازمینی بطور مداوم مشغول رفت و آمد به زمین هستند، آنها را در بوجود آمدن و گسترش حیات در زمین، موثر معرفی کنند و روایت مذهبی از خلقت را بدین وسیله انکار کرده و ذهن بشر را آماده پذیرش افکار شیطانی کنند.

پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی و اینترنت، هرچند بطور اصولی مفید و مبارک است، مورد سوء استفاده این گروه های شیطانی قرار گرفته و چنین به مردم القا میشود که با گسترش ارتباطات، دهکده ای جهانی در حال شکل گرفتن است که در آن باید همه مردم فرهنگی واحد و اعتقادی واحد داشته باشند و آماده از دست دادن زبان ودین و فرهنگ خود باشند.

اگر اخباری که در سالهای اخیر از کانال های رسمی و غیر رسمی پخش میشود را دنبال کرده باشید، همیشه اخباری را خواهید یافت که بدون وقفه آدم را نسبت به آینده نگران و مضطرب نگاه دارد. در آستانه تغییر هزاره شایعه Y2K را دامن زدند که چنین به مردم القا شده بود که با تحویل سال میلادی 2000، تمام کامپیوترها از کار خواهد افتاد و هواپیماها سقوط خواهد کرد. در حالی که چنین اتفاقی نیافتاد. از آن تاریخ تا کنون، شخصا هفته ای را سراغ ندارم که در آن شایعه ای درباره زمان پایان جهان، احتمال قحطی در جهان، وجود یک ویروس خطرناک که همه دنیا را میتواند از بین ببرد، ویا شایعات جنگ، به گوش نرسیده باشد. بسیاری از این خبرها از طرف افرادی که بظاهر مخالف نظم نوین جهانی هستند، پخش میشود، و ظاهرا چنین بنظر می آید که آنها از آزادی بیان کافی برخوردار هستند تا مخالفت خود را ابراز کنند. اما در اصل چنین افرادی توسط عمال نظم نوین جهانی به کار گرفته شده اند تا مردم دنیا را در یک حالت نگرانی دائمی نگاه دارند و بتدریج دامنه این نگرانی ها زیاد خواهد شد تا جایی که افراد هیچ مقاومتی از خود در برابر از دست دادن عقاید و هویت خود نکنند.

اگر القای چنین نگرانی هایی فقط توسط افراد غیر معتبر و شایعه پردازان انجام میشد، قابل صرفنظر بود. اما بسیاری از آنها توسط ارگان های دولتی رسمی انجام میشود. مثلا سال گذشته سازمان مدیریت امور اضطراری آمریکا هشدار رسمی درباره گسترش یک بیماری که منجر به آدم خور شدن تمام مردم میشود، داده و روش های مقابله با آن را آموزش میداد. چنین خطری در بسیاری از فیلم های سینمایی و تلویزیونی اخیر باعث نگرانی مردم شده بود، اما هشدار یک ارگان رسمی فدرال چیز دیگری است.

در مورد 21 دسامبر 2012 و اتفاقاتی که ممکن است بیافتد، نیز سالها است که حرف های زیادی شنیده میشود. اما اینکه نخست وزیر استرالیا جولیا گیلارد در یک پیام ویدئویی آنرا به عنوان پایان جهان اعلام کند، قطعا باعث نگرانی بیشتر مردم میشود. در چند مقاله قبل در مورد میزان وابستگی این فرد به گروه های شیطانی مطلبی را نوشته بودم. اگر امکان مشاهده کلیپ های یوتیوب را ندارید، میتوانید این کلیپ را از اینجا دانلود کنید.

از اینکه گروه های شیطانی چه برنامه ای را برای این روز درنظر گرفته اند، خبری موثقی ندارم، اما میدانم که خود آنها هم نمی دانند چقدر در اجرای این برنامه ها موفق خواهند شد. احتمال زیاد وجود دارد که هیچ اتفاقی نیافتد، اما حداقل دستاوردی که این گروه های شیطانی از این کار داشته اند، این است که همه مردم را در یک حالت نگرانی دائم از آینده نگاه داشته اند که به تدریج منجر به خستگی شدید روانی و تخلیه روحی میشود و در نهایت همراه با فشارهای اقتصادی و احتمالا ناامنی در اثر جنگ، باعث میشود افراد آماده قبول هر چیزی که بتواند آرامش و امنیت را به آنها بازگرداند، بشوند.

اگر این گروه های شیطانی موفق نشوند در آینده نزدیک کاری کنند که استقرار نهایی و کامل نظم نوین را تکمیل کنند، تاریخ دیگری را هدف قرار خواهند داد و آن تاریخ احتمالا سال 2018 خواهد بود. مبنای آن هم این است که اسرائیل در می سال 1948 رسما تشکیل شده و تا آن تاریخ 70 سال از سرگردانی این ملت بدون بازسازی معبد خود خواهد گذشت. در این تاریخ دوران 70 ساله تنبیه یهود به پایان خواهد رسید و بنابراین یهودی ها با تخریب بیت المقدس و قبه الصخره، معبدی را که بتوانند در آن قربانی کنند، برپا خواهند کرد. چنین تاریخی قبلا در فیلم های هالیوودی مثل ترمیناتور ذکر شده است. در این فیلم این تاریخ به عنوان Judgement Day یا روز جزا معرفی شده که در آن شکل کنونی تمدن بشری از بین خواهد رفت.

آنچه به عنوان جمع بندی میتوانم عرض کنم این است که هر آنچه گروه های شیطانی برنامه ریزی کنند و آرزو داشته باشند، لزوما محقق نخواهد شد و دست خدا بالای دست همه مخلوقات هست. آنچه که ما میتوانیم انجام دهیم این است که دعا کنیم که نقشه های آنها نقش بر آب شود. از طرفی دیگر اطلاع رسانی از نقشه های آنها، اگر به قصد ایجاد هراس نبوده و به منظور ایجاد آمادگی در مردم برای مقابله با آنها باشد، میتواند مفید باشد.

17 thoughts on “درباره تقویم مایا و روز 21 دسامبر

 1. سلام
  خیلی ممنون ار مطلبتون
  تفسیر و تحلیل خوبی از تحرکات غربی ها داشتید. از نظر شما مهمترین دلیلی که باعث میشه شیطان پرستان به اهدافشون نرسن چیه؟ یعنی چیزی غیر از آگاهی مردمه؟
  به نظرتون نقش ما ایرانی ها و جبهه ای که خواه-ناخواه درونش قرار گرفتیم چیه؟ یعنی اصلا میتونیم نقشی برجسته و تعیین کننده در این بین داشته باشیم؟

  1. با سلام و عرض تشکر از لطف شما،
   فکر میکنم مهم ترین عامل این باشد که مردم شیطان را دشمن خود بدانند و به این باور برسند که وعده های او پوچ است.
   هرجند این حرف در نظر اول خیلی بدیهی به نظر میرسد، چندان هم ساده و بدیهی نیست. خیلی ها فکر میکنند که اگر کسی به گروه های شیطانی تعلق داشته باشد، حتما وضع مادی خوبی خواهد داشت و از مواهب دنیایی برخوردار خواهد بود. در حالی که چنین چیزی در بسیاری از موارد درست نیست و در موارد دیگر پایدار و مستمر نخواهد بود. چند وقت پیش برای دوستی نوشته بودم که قذافی در بین شیطان پرستان مقام بالایی دارد. بعد از اینکه به آن طرز فجیع کشته شد، در جوابم نوشت که حرفم غلط بود، چون در صورت درست بودن، باید میتوانست خود را حفظ کند. در حالی که انتظار سرنوشت بهتری برای کسی که به شیطان اعتماد کرده باشد، نباید داشت.
   اما دانستن همین مطلب و اطلاع رسانی آن نیز قطعا میتواند در جامعه تاثیر گذار باشد.
   چند سال پیش دوستی برایم نقل کرد که در سازمان برنامه و بودجه قدیم، استادی از آمریکا آمده بود که دوره آموزشی رابرگزار کند و در بین صحبت ادعا کرده بود که نظم نوین جهانی برقرار خواهد شد و خواه ناخواه ایران نیز باید سلطه آن را بپذیرد و دین خود را کنار بگذارد و یا حداکثر اسلامی مطابق سلیقه آن را قبول کند. در بین چند صد نفر حضار جلسه که بعضا رده های بالایی در دولت داشتند، حتی یک نفر به چنین حرفی اعتراض نکرد و تلویحا حرف او را به عنوان نظر کارشناسی پذیرفتند. اگر فقط یک نفر در بین جلسه بود که میدانست چنین حرفی بر اساس عقاید شیطانی است و میتوانست به حضار پوچ بودن این ادعا را نشان دهد، از حک شدن چنین باور غلطی بر ذهن حضار جلوگیری میشد.

 2. سلام
  حتما در مورد خبر گشتن ضریح امام حسین تو شهرهای مختلف ایران و جمع آوری نذورات و هدایای مردمی که مبلغ قابل توجهی هم بوده خوندید.امروز به این نظر در این مورد برخوردم که فکر میکنم تا حدودی درست میگه میخواستم نظر شما رو هم درموردش بدونم ممنون

  دوستان محترم!
  تمام کسانی که آخر استدلال شما این است که پول ضریح را مردم دادند و نه دولت!
  لازم است بدانید یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین منابع یک ملت، ذخایر طلای آن است! اگر طلا پشتوانه پول ملی هم باشد که می شود نور علی نور!
  اصلا مهم نیست پولش را مردم دادن یا دولت!
  این مهم است که الان چند میلیارد تومان از ذخایر ملی ایران، در خاک عراق مستقر شده است!
  …لطفا فقط چند سانتی متر آن طرف تر از دماغ خود را هم ببینید!
  اگر خیلی شیعه و شیفته ایم! همین حرم امام رضا (ع) را تکمیل نماییم! اصلا چرا تلویزیون و … برای تکمیل حرم رضوی فراخوان نمی دهند! نکند چون سیاست ما عین دیانت ماست، فعلا مصلحت این است که هوای عراق را داشته باشیم؟! انشاالله ما زنده و شما زنده، می بینیم روزی را که جوانان ما برای کار، راهی عراق خواهند شد که یا انگشت نگاری می شوند یا …
  این همه خرج حماس کردیم این شد! این همه خرج سوریه کردیم این شد! این همه با ترکیه راه آمدیم این شد! راستی دوستان محترم! از کومور چه خبر؟؟!! نکند چون یک رییس جمهور ضد ایرانی آمده و پایگاههای نظامی ایران را جمع کرده، لال مانی گرفته ایم!؟
  می دانم و می دانید که هر چه داریم از ائمه (ع) است! اما این خاصه خرجی ها، به نفع ملت عراق و دولت عراق است و نه باعث ترویج دین اسلام و مذهب تشیع!
  چرا احساسات مردم را بازیچه سیاسی بازی ها قرار می دهیم؟! ای کاش سیاسی بازی هم بلد بودیم!!!!!!

  1. با سلام و عرض تشکر از لطف شما،
   اگر بخواهیم مطلب فوق و اظهارنظرهای مشابه آن را تحلیل روان شناسانه و جامعه شناسانه کنیم، حجم مطالب بقدری زیاد خواهد بود که به سختی بشود آن را در یک کتاب جا داد. لذا بطور خلاصه چند نکته را در حد توان عرض خواهم کرد:
   اول: هم در زندگی فردی همه ما و هم در همه اجتماعات دنیا نقص ها و اشتباهات فراوانی را میشود پیدا کرد. اما درک اینکه به کدام نقص باید اول توجه کرد و آنرا رفع کرد، نیاز به سلامت عقل دارد. در مورد جامعه ایران که سالی حدود یک میلیارد دلار فقط سیگار دود میکند و طبق روایت بعضی خبرگزاریهای ایرانی حدود 5 میلیون سفر به تایلند و فیلیپین که معمولا به قصد تفریحات ناسالم است، انجام میشود، قطعا اولویت های بالاتری برای بررسی کردن و راه حل ارائه کردن وجود دارد. در مورد هزینه انجام شده برای ضریح، هرچند اصل کار قابل توجیه نیست، اما فکر نمیکنم حتی به 3 درصد هزینه سالانه سیگار مردم برسد. هزینه های مواد مخدر قطعا از هزینه های رسمی که برای سیگار میشود بالاتر است و مهم تر از همه، چندین برابر هزینه ای که برای مصرف سیگار و مواد مخدر میشود، را باید به عنوان ضرری که به سلامتی مردم میخورد، لحاظ کرد. بنابراین مساله ضریح و خرج های انجام شده برای آن قطعا در بین مسایلی نیست که بررسی آن اولویت داشته باشد.
   دوم: معمولا انسان حب و بغض های شخصی و علایق سیاسی و اعتقادی خود را در اظهار نظرهای خود داخل میکند و کمتر میشود کسی را پیدا کرد که از چنین تعلقاتی آزاد باشد. بارها خود من شاهد بودم که کسی بخواهد پولی را به یکی از موسسات خیریه ایرانی مثلا جهت کمک به زلزله زدگان ارسال کند و بستگان دور و نزدیک به بهانه اینکه در چنین موسساتی دزدی میشود، او را از این کار نهی میکنند. در حالی که همین افراد هر سال به لاس وگاس رفته و طبق نقل خودشان هرکدام حدود 5 تا 10 هزار دلار در قمار خانه های آنجا می بازند. ریختن چنین پولی در جیب صاحبان کازینو در لاس وگاس چندان به مذاق آنها بد نمی آید که پرداخت این پول به کمیته امداد ایران، آنهم با این توجیه که ممکن است درصدی از آن را یدزدند. چنین فتوایی را قطعا عقل سلیم نمیدهد.
   مورد دیگر اینکه بارها دیدم افرادی مردم را از رفتن به سفر حج منع میکنند، به این بهانه که پول آن به جیب عربها میرود و هرچه بیشتر پول به جیب آنها بریزیم، بیشتر با ما دشمن میشوند. در حالی که واقعیت این است که تنها چیزی که باعث شده اختلافات بین مذاهب و فرق اسلامی تشدید نشود، همین حج است. آنهم به این دلیل که همه آنها موظف هستند هر سال همدیگر را در چنین مراسمی تحمل کنند و با هم تعامل و مراوده داشته باشند. اگر حج نبود، هیچ چیز دیگری نمیتوانست مذاهب و فرق مختلف را از تکفیر کامل همدیگر باز دارد و از دشمنی آنها جلوگیری کند. بنابراین اگر ایرانی ها برای سفر حج هزینه نمیکردند و حج را تعطیل میکردند، قطعا چند صد برابر این هزینه را باید صرف سلاح و جنگ با اعراب میکردند.
   سوم: افرادی که چنین اظهار نظرهایی می کنند، معمولا نقش روشن فکری که به یک مساله اعتراض دارد، را خوب بازی می کنند. اگر از آنها بخواهید که راه حل خود را برای حل مشکلات جامعه ارائه کنند، خواهید یافت که چقدر دست آنها خالی است و اگر نسخه آنها را اجرا کنید، چقدر مشکلات جامعه بیشتر خواهد شد. این نکته برای خود این افراد به ظاهر روشن فکر نیز روشن است. به همین دلیل آنها معمولا از ارائه راه حل فرار می کنند و سعی میکنند همان نقش روشنفکر معترض را که خوب بلدند، بازی کنند.

 3. agha be nazar man hamash in aghaye nosteradamos eshtebah karde va hamash doroghe mage mishe kasi gher az khoda az ghiamat khabar dashte bashe dar yeki sore haye ghoran omade ke {{ chizi ke hich vaght ensan ha namidonan ine ke vaght va zaman rooz ghiamat &&&elme gheybe va … hast}}ok fahmidin moshahede garha ino mitonid to bishtare sore haye ghoran peyda konid

  1. با سلام،
   از عنایت شما به وبلاگ متشکرم،
   در جوانی در مورد نوستراداموس مطالعه کرده ام، ولی به خاطر ندارم چیزی در مورد پایان جهان پیش گویی کرده باشد. پیش گویی های بسیاری از او آمده که هنوز رخ نداده. بنابر این اگر کسی به حرف او توجه کند، نباید منتظر پایان جهان باشد.
   بقیه پیش گویی ها درباره پایان جهان، حداکثر پایان دوره کنونی تمدن به شکلی که می شناسیم، را ادعا کرده اند. مثل اتفاقی که در دوره نوح افتاد، که تمدن بشری از بین رفت و بازماندگان مجبور شدند همه چیز را از نو بنا کنند. بنا به بعضی نقل ها جمعیت جهان در دوره نوح حدود 16 میلیارد نفر بود. البته هیچ کدام از این پیش گویی ها نیز اعتباری ندارند.
   تنها کسی که حدس خود در مورد قیامت را بیان کرده، نیوتون بود که سال 2060 را حدس زده است. او این تاریخ را بر اساس روشی مشابه جفر از روی حروف انجیل حدس زده است که به دو دلیل غیر معتبر است. اولا انجیل در طول تاریخ دستخوش تغییر شده و دوما هیچ کس چنین ادعایی نکرده که تاریخ قیامت در انجیل بصورت رمز بیان شده .

 4. سلام
  آقای شاکری در مورد مطلبی که “فاطمه” نوشته من جواب شمارو مطالعه کردم

  منم با شما در این مواردی که گفتید موافقم

  اما به نظر شما این که این همه پول از کشور خارج شده اشکالی نداره؟ اونم تو این اوضاع بد اقتصادی

  به نظر شما این کار مردم رو به اسلام و دولت بد بین نمیکنه؟

  مردم هیچ وقت به آمار مصرف سیگار اونقدر توجه نمیکنند که به هزینه هنگفتی که واسه ضریح صرف شده

  به علاوه تمامي مخارج شب يلدا و غيره و حتي مشروبات الکلي گردش مالي اي هست که داخل مملکت داره انجام ميشه و ضربه به اقتصاد نيست يا اگر باشه خيلي اين ضربه راحت جبران ميشه ولي اينکه الان از کشور خارج شد طلا بود!

  مگه ضریح امام حسین الان چه ایرادی داره؟

  یا مگه نمیشد این ضریح مبارک رو با استیل یا المینیوم بسازن؟

  چرا باید این همه طلا که سرمایه ی ایران به حساب میاد به یه کشور دیگه منتقل بشه؟

  1. با سلام و عرض تشکر از عنایت شما به این وبلاگ،
   اجازه بدهید چند مورد از میزان ثروتی که هر ساله از ایران خارج میشود را ذکر کنم:
   مصرف سیگار در ایران بیش از 60 میلیارد نخ در سال است که برای آن حدود یک میلیارد دلار در سال ارز خارج میشود
   مصرف مشروبات الکلی حدود 60 تا 80 میلیون لیتر است که برای آن حدود یک میلیارد دلار هزینه میشود.
   فقط برای سفرهای نوروزی به خارج کشور امسال حدود 4 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد.
   سالانه دهها میلیارد دلار اموال ایرانی ها به خارج برده میشود تا در املاک و مستغلات کشورهای دیگر سرمایه گذاری شود.
   مصرف مواد مخدر هرچند آمار دقیقی ندارد، اما مسلما بار ارزی بالایی دارد.
   حال با همه این هزینه های غیر لازم، چه دلیلی دارد که هزینه حداکثر 30 میلیون دلاری ضریح، باعث این همه بحث و جدل شود؟

 5. به دو دلیل

  1.خارج شدن طلا از کشور (که شاید مهمتر از ارز باشه)

  2. بد بین شدن مردم به نظام و اسلام

  من شنیدم اینکه قيمت دلار کمي تو بازار ثبيت شده
  بله بخاطر چهار صباح پول گازي بود که ما به طلا از ترکيه گرفتيم
  وگرنه دلار تا هفت هزارتومن پيش بيني داشتيم

  خب تو این شرایط اگه دلار دوباره گرون بشه که مردم میزنن زیر همه چیز و دیگه نه خدا رو بنده هستن و نه پیغمبر و امام میشناسن!

  نظرتون چیه؟

  1. با سلام و عرض تشکر،
   در مقاله های زیادی سعی کردم نشان دهم که مشکلات اقتصادی دنیا واقعی نیست و مصنوعی است و دلیل آن هم این است که مردم را از نظر روانی تخلیه کنند و آماده پذیرش دین شیطانی کنند. بعضی عمال شیطان در ایران هم هستند و به اغتشاش اقتصادی کمک میکنند.
   واقعیت این است که بنیان های اقتصادی ایران قوی است و اگر مردم به هراس نیافتند و آرامش روانی خود را با توکل به خدا حفظ کنند، هیچکس نمیتواند تنشی در اقتصاد مردم ایجاد کند.
   اگر هم گول شیطان را خوردند، خطر جدی است و باید به خدا از چنین شرایطی پناه برد.

 6. سلام
  از توضیحتون ممنونم.ولی حرف من چیز دیگه است.من میگم الان که ضریح امام حسین مسئله ایی نداشت که احتیاج به این همه خرج کردن و فرستادن طلا به کشور دیگه باشه .طلایی که اگه باشه میتونه پشتوانه ی پول کم ارزش ما تو این شرایط بد اقتصادی باشه
  و اگه اصرار برای انجام کاری مذهبی بود خب چرا مثلا همین پول رو خرج اشاعه ی فرهنگ حسینی نکردن؟این مدت محرم تو اینترنت پر بود از شبهه های مذهبی در مورد حرکت ایشون و جمله هایی ازشون نقل میشد که مثلا ایشون مخالف و دشمن با ایرانی ها بودن یا مثلا میگفتن به جای اینکه برای مراسم امام حسین نذری بدید بهتره به زلزله زده ها کمک کنید.خب من موافق این حرفا نبودم اما بهتر نیست این شبهه ها جواب داه بشه؟؟یا اصلا برای امام حی و زنده امون کاری انجام بدیم.ایشون که الان تو غیبت و مظلومیت هستند.نمیدونم چه کاری ولی میگم شاید با همین پول میشد اقدامات فرهنگی مناسب تری انجام داد.واقعا نو کردن ضریح چه قدر در نشر معارف اهل بیت موثره؟؟

  1. با سلام و عرض تشکر،
   هرچند این مساله بطور مجزا قابل بررسی است، اما لازمه اولویت دادن به چنین مسایلی این است که فرد یا وخامت و مشکلات اصلی جامعه را نشناسد و یا تعمدی در بزرگ نشان دادن آن داشته باشد.
   چرا اگر همین مقدار پول برای استخدام مربی تیم ملی فوتبال خرج شود، صدای کسی در نمی آید؟
   چرا اگر 20 برابر این پول فقط برای آدامس از کشور ارز خارج شود، کسی اعتراض نمی کند؟
   در سالهای دور مریض سرطانی را شاهد بودم که غده های سرطانی تمام بدنش را گرفته بود و او فقط نسبت به سیاه شدن یکی از دندان هایش گله میکرد. آخر با آمبولانس او را به مطب دندانپزشک بردند تا دکتر آنرا ترمیم کند. دکتر بیچاره هم یواشکی میرفت یک گوشه و گریه میکرد و بعد اشک هایش را پاک میکرد و می آمد روی دندان او کار میکرد. بعد از آن مریض بیش از دو هفته دوام نیاورد.
   آنچه که شما می فرمایید حداکثر مثل سیاه شدن آن یک دندان است. اگر میخواهید نگران چیزی باشید، نگران مشکلات بزرگ تر باشید.

 7. در مورد شبهه هایی که درباره ساخت ضریح ایجاد میشه مطالعه این لینک(http://www.abna.ir/data.asp?lang=1&Id=178879) میتونه مفید باشه.
  اصولا هیچ عاملی مثل ساخت ضریح جدید برای حرم امام حسین نمیتونه مردم رو مشتاق به تقبل چنین هزینه ی سنگینی بکنه. بنابر این نمیشه بگیم این هزینه رو بهتر بود صرف چیز دیگه ای بکنیم. چون اگه به عشق امام حسین نبود چنین سرمایه ای هم جمع آوری نمیشد. ضمن اینکه شروع ساخت ضریح مربوط به قبل از افزایش ناگهانی قیمت دلار بود.

 8. باسلام
  ازمطبی که گذاشتین تشکرمیکنم
  دقیقا همینطوره این حرفا فقط برای تشویش اذهان مردم وبه بازی گرفتنشون

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>