چند نکته برای درک بهتر زبان رمزآلود آمریکایی‌ها

چند نکته برای درک بهتر زبان رمزآلود آمریکایی‌ها

باسمه تعالی

همه ما با پدیده غرب‌زدگی کم‌وبیش آشنا هستیم؛ و با افراد غرب‌زده‌ای برخورد داشته‌ایم که روایتهای اغراق‌آمیزی از تجربه زندگی خود در غرب، و علی‌الخصوص آمریکا، تعریف میکنند. بسیاری از این اغراق‌ها را با کمی دقت و جستجو میتوان افشا کرد. اما عامل دیگری وجود دارد که باعث میشود هم غرب‌زده‌ها و هم کسانی که از آمریکا متنفر هستند، نتوانند تصویر دقیقی از واقعیات این جوامع ارائه کنند. این عامل، آگاهی کم از اعتقادات و حتی خرافات غربیها، و عدم توجه به ظرائف زبان محاوره در غرب است.

ما در فارسی با پدیده چند لایه حرف زدن آشنا هستیم. مثلاً وقتی کسی سعی کند که با استفاده از کلمات مودبانه، متلک بگوید و یا توهین کند، کم و بیش آن را میفهمیم و نحوه جواب دادن آن را بلد هستیم. بطور کلی زبان انگلیسی ظرفیت پیچیده و چند لایه حرف زدن، به اندازه فارسی، را ندارد. به همین دلیل آمریکایی‌ها روش‌های دیگری را برای این منظور دارند که در بین خود آن‌ها شناخته شده است؛ اما ایرانیهایی که به غرب سفر میکنند، کمتر با چنین ظرافت‌هایی آشنا هستند.

در اینجا قصد دارم با چند مثال این موضوع را روشن کنم.

نمونه اول

در جلسه امروز هیئت دولت آمریکا، جلوی ترامپ پوستری با عنوان Sanctions Are Coming گذاشته شده بود، که اشاره به اعمال تحریم‌های بیشتر برای ایران داشت. اما در این جلسه ترامپ اشاره مختصری به ایران داشت؛ و موضوع اصلی جلسه، مشکلات اساسی دیگر، مثل تعطیلی دولت و حفاظت از مرزها و قطع حقوق سپاه حفاظت ار مرزها بود. به همین دلیل برای خیلی‌ها این سئوال پیش آمد که چرا ترامپ باید چنین پوستری را در چنین زمانی جلوی خود بگذارد. چون تنها چیزی که هیچ‌کس در حال حاضر در آمریکا به آن فکر نمیکند، ایران است.

اصطلاحی در بین آمریکایی‌ها معروف است که میگوید «The devil is in the detail». منظور آن‌ها این است که شاید ظاهر کلی چیزی معصومانه به نظر بیاید، اما دقت در جزئیات است که شیطنت‌ها را برملا میکند.

در زیر عبارت اصلی پوستر تاریخ چهارم نوامبر نوشته شده بود، که هیچ ربطی به قضیه تحریم ایران ندارد. قبلاً که ترامپ از این پوستر استفاده کرده بود، تاریخ ۵ نوامبر را داشت. بنابراین باید دید که پیام اصلی که ترامپ قصد رساندن آن را دارد، چیست. اگر به پست‌های QAnon نگاه کنیم، در پست 2417 در تاریخ ۴ نوامبر، Q این عکس را آورده است.

ظاهر عکس ورودی یک سینِما را نشان میدهد که سه فیلم در آن در حال پخش است، که عنوان آن‌ها درباره برخورد با کودک‌آزارها، وحشت در پایتخت، و افشای مدارک موسوم به FISA‌ است.

ترامپ با این آدرس دادن، در‌واقع قصد داشت این پیام را به بدنه ملی‌گرایان بفرستد که «نگران سکوت حاکم بر کشور نباشید. در پشت پرده، دستگیری ها و مقابله با گلوبالیست‌ها در حال رخ دادن است.»

البته باید صبر کنیم و ببینیم آیا اخبار بعدی چنین ادعایی را تأیید میکند یا نه.

نمونه دوم

دیروز، که روز اول سال بود، ترامپ توئیتی به عنوان تبریک سال نو فرستاد. در این توئیت او به همه طرفدارانش و همه کسانی که از او متنفر هستند، تبریک گفت، همه را به آرامش دعوت کرد و خبر از اتفاقات خوب برای کشور داد. اما چند نکته درباره این توئیت غیر عادی بود، مثلا همه آن را با حروف بزرگ نوشته بود و دعوت به آرامش در تبریک سال نو، چندان مرسوم نیست.

به همین دلیل بعضی از افراد ملی‌گرا که خود را با نام Anon، به معنی گمنام، معرفی میکنند، سعی کردند پیام اصلی را کشف کنند. نتیجه آن عکسی است که در زیر مشاهده میفرمایید.

در حساب جفر انگلیسی، یا به اصطلاح Numerology، حروف از A تا Z معادل عددی یک تا ۲۶ را دارند. اگر معادل عددی همه حروف پیام را جمع بزنیم، به عدد 2266 میرسیم. حال اگر به پست 2266 Q نگاه کنیم، می‌یابیم که این پست نیز دعوت به آرامش کرده و ادعا میکند که اوضاع تحت کنترل ملی‌گرایان است.

در این روزها قرار بود که اتفاقات بسیاری رخ دهد و خبرهای زیادی از دستگیری و قلع و قمع گلوبالیست‌ها شنیده شود. اما ظاهراً یا عملیات طبق برنامه پیش نرفته، و یا ملی‌گرایان سعی دارند تا جایی که امکان دارد، همه چیز را در خفا انجام بدهند، تا کار به درگیری در خیابانها کشیده نشود. همین سکوت خبری باعث نگرانی بخش عمده‌ای از ملی‌گرایان شده و به تدریج آن‌ها را به این جمع‌بندی میرساند که منتظر دولت و ارتش نشوند و خودشان قیام کنند و کشتار شیطان‌پرستها را شروع کنند. پیامی که ترامپ با این توئیت به این افراد رساند، این بود که هنوز اوضاع تحت کنترل اوست و جای نگرانی نیست.

نمونه سوم

اگر به توئیت‌های ترامپ دقت کنید، همه اعدادی که در زمان ارسال توئیت، و یا حتی فاصله آن توئیت با توئیت قبلی و بعدی، وجود دارد، میتواند حاوی یک پیام باشد. مثلاً یک توئیت که در ساعت ۴ صبح ارسال شده، بعید است که توسط خود ترامپ نوشته شده باشد؛ و قاعدتاً باید افراد نظامی وابسته به Q آن را نوشته باشند. این افراد برای اینکه نشان بدهندکه چه کسی این توئیت رافرستاده، با یک نظم عددی، آن را امضا میکنند تا همرزمان آن‌ها نویسنده را بشناسند. مثلاً یک توئیت در ساعت 4:51 دقیقه صبح نوشته شده و توئیت بعدی در ساعت 5:08 دقیقه. فاصله بین این دو ۱۷ دقیقه است. عدد ۱۷ معادل حرف Q است. بدین ترتیب کسی که این توئیت را میخواند میفهمد که نویسنده کیست و آیا حاوی پیامی هست یا نه.

[1] QAnon
https://qmap.pub
https://qntmpkts.keybase.pub
https://qanon.pub

8 نظر درباره “چند نکته برای درک بهتر زبان رمزآلود آمریکایی‌ها”

 1. سلام
  آیا صحبت های او را باید جدی گرفت؟

  ریچارد ‌هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی، میگوید ایران محتمل‌ترین صحنه برای وقوع یک جنگ بزرگ در سال جدید میلادی خواهد بود.
  او می گوید اگر بخواهم در سال ۲۰۱۹ یک شرط‌بندی کنم مبنی بر اینکه در جایی در جهان ممکن است یک جنگ جدی اتفاق بیفتد آنجا، کره‌شمالی نخواهد بود. دریای جنوب چین هم نخواهد بود.
  من روی ایران شرط می‌بندم…!

  همه آنهایی که کتاب کمیته ۳۰۰ را خوانده باشند متوجه میشوند که موسسه سلطنتی روابط بین الملل که ریچارد هاس ریاست آن را برعهده دارد یکی از بازوان اصلی کمیته ۳۰۰ و باشگاه رم است.
  این یعنی جنگ خواهد شد!
  مردم باید آماده یک جنگ تمام عیار با امریکا و عربستان شوند…

  1. ضمن عرض سلام،
   اگر ملی‌گرایان در قلع و قمع گلوبالیست‌ها موفق شوند، اثری از CFR باقی نمی‌ماند. در بین حرفهایی که از ملی‌گرایان شنیده‌ام، صحبت از مصادره اموال تمام اعضای این شورا بود. چون این اموال در واقع به Payseur تعلق دارد.
   اوائل بهار امسال برنامه ملی‌گرایان این بود که با حمله نظامی کار ایران را تمام کنند، چون ادعای آنها این بود که برجام فقط به فعالیت ایران در مرزهای خودش محدود میشود و اگر ایران در خارج از مرزها به توسعه سلاح هسته‌ای بپردازد، شامل این توافق نخواهد بود.
   بعد از اینکه موفق به این کار نشدند، برنامه اغتشاش از درون را پیگیری کردند. اما این برنامه هم محدوده زمانی داشت و آنها حالا با مشکلات بزرگتری دست به گریبان هستند. بعید میدانم که آمریکای ملی‌گرایان در سال آینده بتواند هیچ تحرک خارجی در خارج محدوده آمریکای شمالی و مرکزی داشته باشد.
   پیش‌بینی خودم این است که تا پایان سال ۲۰۱۹ ریچارد هاس و CFR دیگر وجود ندارد.

 2. احساس می کنم کاسه ای زیر نیمکاسه است.
  خیلی باید خوشبین باشیم که پروژه ی ترامپ رو حرکتی انقلابی بر ضد گلوبالیست ها بدونیم که ملی گراها راه انداختن که بساط گروه های شیطانی رو جمع کنن. حس می کنم نقشه ی عمیق تری پشت این جریان باشه. شاید مرحله ی گذاری است که قراره شیوه ی حکومت شیطان تغییر کنه. یک پوست اندازی که در نهایت باز هم برنده اش صاحبان زر و زور هستند که قراره اهداف جدیدی که مدنظر دارن رو پیاده کنن. همون برنامه ی تز و آنتی تز در نهایت هرکدوم هر طرف قضیه پیروز شن به نفع پیشبرد اهدافشون خواهد بود.
  همونطور که تو ایران انقلاب شد با شعار پیروزی حزب الله که نتیجه ای که فعلا شاهدش هستیم دور شدن هر چه بیشتر جامعه از مبانی اسلام و معنویت هست و غارت منابع کشور به نفع عده ای محدود و قربانی شدن هزاران هزار جوان متدین به خاطر شعارهایی که هیچی تهش نیست و نا امیدی مردم از همه ی باور هاشون.
  کی می دونه اگه جریان ترامپ هم پیروز شه چهل سال آینده امریکا چه وضعی خواهد داشت؟
  تو کارتون سیمپسون ها از سالها قبل ریاست جمهوری ترامپ پیشبینی شده بود. نمی تونه اتفاقی باشه هر چند دلیل محکمه پسندی هم نمی تونه باشه. به شخصه امید بستن به هر جریانی قبل از ظهور رو اشتباه می دونم. به امید روزی که یک انقلاب حقیقی اتفاق بیافته تا جهان به بندگان صالح خدا به ارث برسه

  1. ضمن عرض سلام،
   اولا داستان کارتون سیمپسون دروغ است. در snopes اگر نگاه کنید، بعد از کار ترامپ درست شده، منتها سازندگان کارتون دوست دارند مردم آنها را دارای قدرت پیشگویی بشناسند.
   دوما زیرکی و هوشیاری صفت خیلی خوبی است. نه کسی از ما خواسته که ساده‌لوح باشیم و نه ما از کسی خواستیم.
   اما در عین حال اینکه بخواهیم همیشه واقعیات حوادث پیش روی خود را به بدترین شکل تفسیر کنیم و هیچوقت نتوانیم هیچ نقطه روشنی در وقایع دنیا ببینیم، به مالیخولیا مبتلا میشویم.
   در اینکه وعده الهی این است که شیطان پیروز نمیشود و دنیا را صالحان اداره خواهند کرد، که شکی نیست. اما اینکه حوادث اخیر در راستای محو شیطان و طرفدارانش باشد، باید صبر کنیم و ببینیم.

 3. اقای عطا
  با تک تک جمله ی های شما موافقم . خیلی خوشحالم ک کسی پیدا میشه ک مثل من فکر کنه. دقیقا همینه نابودی امریکا برنامه ی شیطان هستش. از سالها پیش هم این تصمیم رو گرفتن. بزودی با چین و بسیار عریان تر و بی رحمانه تر دنیارو تحت کنترل در میارن. همون یعجوج و معجوج. دقیقا درسته ب هیچ چیز و هیچ کس جز شخص حضرت حجت (عج) امید نبند.ظهور مولا بسیار نزدیکه و پیروزی جبهه ی حق توسط خدا تضمین شده.

 4. رییس جمهوری چین: ارتش برای جنگ آماده باشد

  رییس جمهوری و فرمانده کل قوا چین به ارتش آزادی بخش خلق این کشور دستور داد برای مبارزه و جنگ آماده شوند زیرا کشور با خطرات و چالش های بی سابقه ای مواجه است

 5. نکته ای هست اینه که شما شیطان رو جسمانی در غالب دولتهای عربی میبینید؟ یعنی ترامپ و اوباما و کامرون واقعا به شیطان اعتقاد دارند و برای ظهورش برنامه ریزی میکنند؟
  شما مطالبتون بیشتر روی یاس وناامیدی به آینده جنگ خلاصه میشود! به نظر شما آینده همش تیره و تار و نابودیه؟

  1. سلام،
   من از اینکه چنین برداشتی دارید خیلی تعجب کردم.
   تصورم این بود که حرفهای امیدوار کننده میزنم و خبرهایی را منعکس میکنم که نشان میدهد که اصلاح دنیا بدون جنگ هم شدنی است

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>