درباره مریخ نورد Curiosity

درباره مریخ نورد Curiosity

باسمه تعالی

بنا بر ادعای ناسا، مریخ نورد Curiosity روز 6 آگوست روی سطح مریخ فرود آمد. ماموریت این مریخ نورد کشف حیات در مریخ و یا مولفه های اصلی که به ایجاد حیات منجر میشوند، اعلام شده است. انتظار اولیه از NASA این است که در صدد اکتشافات فضایی باشد، کشفیات خود را در اختیار همه انسان ها قرار دهد، و در نتیجه گیری های علمی بیطرف باشد. واقعیت این است که بودجه هنگفت ناسا را دولت آمریکا تامین میکند و طبیعتا در پس این تامین بودجه، به دنبال اهداف نظامی و تبلیغاتی خود باید باشد. بنابراین انتظارات فوق نمیتواند با واقعیت منطبق باشد. لذا بعضی ها به طعنه اسم ناسا را مخفف NASA: Not About Space Anymore خوانده اند. در این مقاله سعی دارم گوشه هایی از هدف اصلی پروژه جدید ناسا را بیان کنم.

درباره دروغ بودن افسانه سفر به کره ماه مطلب زیاد نوشته شده است و این لینک فقط نمونه ای مقدماتی است. درباره این که چرا این کار از نظر مهندسی با تکنولوژی های موجود در آن زمان قابل انجام نبوده، مطلب زیاد است و خارج از حوصله این مقاله است. فقط به این نکته بسنده میکنم که با گذشت حدود 43 سال از اولین ماموریت آپولو و پیشرفت های چشم گیر تکنولوژیک در مقایسه با آن زمان، هنوز پیاده کردن بشر در سطح کره ماه مقدور بشر نیست. البته گاه و بیگاه بعضی کشورها ادعا میکنند که در 10 یا 20 سال آینده قصد دارند فضانوردانشان را در کره ماه پیاده کنند، اما این ادعاها بیشتر به ژست های تبلیغاتی برای انتخابات شبیه است و پس از مدتی به بهانه کمبود بودجه، پروژه را به تعویق انداخته تا به آرامی به فراموشی سپرده شود.

اما در پس این نمایش، جدا از اهداف تبلیغاتی آمریکا و معرفی این دولت به عنوان ابرقدرت به جهان، هدف دیگری وجود داشت و آن این بود که در اذهان مردم القا کنند که اگر بشر توان سفر به کره ماه را دارد، پس موجودات کرات دیگر نیز میتوانند به زمین سفر کنند، و البته در القا این مطلب به جهانیان موفق عمل کردند. تصور وجود موجودات فضایی و رفت و آمد آنها به زمین به آنها این فرصت را میدهد که این توهم را القا کنند که منشا خلقت در زمین، موجودات فضایی هستند که بشر را از روی ژن خود کپی برداری کردند و حیات را با خود به زمین آورده اند، و روایت دینی از خلقت افسانه ای بیش نیست. آنها چنین القا میکنند که پیامبران کسانی بوده اند که با این موجودات فضایی در ارتباط بوده اند و بدین وسیله توانسته اند بعضی مفاهیم جدید و یا معجزات را ارائه کنند. داستان آنها به این صورت ادامه پیدا میکند که بعضی از این موجودات فضایی با نسل بشر دشمن هستند و بعضی از پیامبران از طرف آن موجودات معاند ماموریت گمراه کردن و نابودی بشر را دارند. ممکن است این مطلب دور از ذهن بیاید، ولی این گروه های شیطانی حتی برای سناریوهایی مانند نمایش هولوگرام فرود عیسی مسیح تقلبی با یک سفینه فضایی نیز برنامه ریزی کرده اند. جمع کردن همه مردم زیر یک لوا و وادار کردن آنها به اطاعت یک گروه بدون وجود دشمنی که با همه آنها دشمن است، عملی نیست. لذا برنامه قدرت های شیطانی این است که پس از حذف ادیان الهی و تسلط بر جهان، آن موجودات معاند فضایی را به عنوان دشمن معرفی کنند و بدین واسطه بتوانند جهانیان را تحت کنترل و سلطه نگاه دارند.

پرده بعدی این نمایش فرستادن مریخ نوردهای Opportunity و Spirit در سال 2004 بود. در اینجا قصد ندارم ادعا کنم که ادعای فرود و ارسال عکس های این مریخ نوردها از اساس دروغ بوده است. اصل قضیه از نظر فنی و مهندسی امکان پذیر است. اما آنچه که در این سالها رخ داده این است که این مریخ نوردها که برای انجام ماموریتی 90 روزه طراحی شده بودند، برای سالها کار کردند و یکی از آنها بیش از 3000 روز است که به ادعای آنها کار میکند و عکس هایی را از مریخ ارسال میکند. نکته جالب درباره این مریخ نوردها این بوده که هر از چند گاهی پایان ماموریت آنها اعلام میشد و ادعا میشد که ارتباط با آنها قطع شده است. بعد از آن هر بار که برای جبران ضعف در عرصه تبلیغاتی نیازی احساس میشد، ادعا میشد که این مریخ نوردها شارژ شده اند و تماس مجدد با آنها برقرار شده است و عکس های جدیدی ارسال کرده اند. مشکل این عکس ها این بود که مثلا در عکس قبلی قسمتی از مریخ نورد که در عکس نشان داده شده بود، زنگ زده بود و گرد و غبار گرفته بود و در عکس بعدی کاملا براق و تمیز بود. در حالی که چنین چیزی محال است در مریخ رخ بدهد. این لینک اول و دوم در این باره بیشتر توضیح داده اند. این اشتباه فاحش باعث شد بعضی ها ادعا کنند اگر ثابت شد که این مریخ نوردها واقعا  در مریخ هستند، باید حتما مریخی ها آنها را پیدا کرده باشند و مرتبا تمیز و سرویس کنند. اما با توجه به حجم دروغ هایی که ناسا تا بحال گفته، احتمال این که این عکس ها از مشابه این مریخ نورد در زمین گرفته شده باشد، بالاتر است.

بهرحال آنچه ناسا با فرستادن این مریخ نوردها و همچنین فونیکس بدست آورده این است که ادعای وجود آب در مریخ را در اذهان مردم دنیا جا انداخته است و هدف بعدی که با کمک پروژه Curiosity به آن میخواهد برسد، این است که شواهدی ساختگی از وجود حیات در مریخ ارائه کند، و این باور را در مردم ایجاد کنند که موجودات هوشمند در سیارات اطراف ما به وفور پیدا میشوند، تا در قدم بعد راحت تر بتوانند تصور وجود موجودات فضایی که به زمین رفت و آمد میکنند و در صدد دشمنی با بشر هستند، را به مردم تحمیل کنند.

به ادعای ناسا این مریخ نورد جدید از همان لحظات فرود شروع به ارسال عکس کرده است. با توجه به اینکه برای نیل به چنین هدفی اصلا احتیاج به فرستادن سفینه و مریخ نورد به طرف مریخ نیست، فکر میکنم زحمت این کار را به خود نداده اند و تمام صحنه سازی ها در همین زمین انجام میشود. همین مطلب باعث شده که بعضی از دانشمندان از شباهت بسیار محل فرود مریخ نورد جدید با زمین ابراز تعجب کنند.

آنچه که به عنوان جمع بندی میتوانم بیان کنم این است که ناسا این پروژه را نیز جلو خواهد برد و ادعای کشف حیات و یا موجودات هوشمند را در مریخ خواهد کرد. قدم بعدی آنها این است که پس از شکست آخرین دولتهای مستقل در دنیا و برقراری نظم نوین جهانی، با هولوگرافی فرود سفینه های فضایی و پیاده شدن موجوداتی از آنها را به نمایش بگذارند. با توجه به پیشرفت های در عرصه ژنتیک و پزشکی، امکان اینکه فرم بدن چند نفر را به صورتی تغییر دهند که این باور در مردم ایجاد شود که آنها فضایی هستند، نیز وجود دارد.

9 نظر درباره “درباره مریخ نورد Curiosity”

 1. سلام من هم قبلا این موضوع که رفتن انسان به فضا رو مورد تردید قرار داده بود جایی شنیده بودم اما راستش خیلی باورم نشد و فکر کردم مگه میشه اینهمه آدم دروغ بگن؟! این مطلبیه که بارها از تلوزیون خودمون هم گفته شده و خب حتما چون ادعای مبارزه با استکبار جهانی هست اگر رفتن به فضا دروغی از سمت استکبار باشه حتما لااقل در صحت اش تشکیک میشه…اما پس چرا حرفی ازش زده نمیشه؟!!

  1. با سلام و عرض تشکر از توجه شما به وبلاگ،
   دلیل اینکه کشورهای دیگر مانند شوروی سابق در این مورد سکوت کردند، این بود که اولا امتیازهای زیادی از غرب برای فاش نکردن این موضوع گرفتند و دوما خود آنها هم اسرار مگوی زیادی داشتند که اگر قرار به فاش کردن اسرار یکدیگر میبود، همه ضرر میکردند. اساسا تثبیت موقعیت یک کشور به عنوان ابرقدرت در جهان بدون تبلیغات امکان پذیر نیست و بسیاری از آنچه که در ذهن جهانیان از قدرت یک ابر قدرت نقش بسته، فقط حاصل تبلیغات است. به عنوان نمونه به خاطر دارم که حدود 30 سال پیش عکسی در روزنامه ها چاپ شد که ماهواره ای آمریکایی از فردی که روزنامه به دست در خیابانی در مسکو در حال راه رفتن بود، گرفته بود و ادعا شده بود که با ماهواره های خود می توانند نوشته های روزنامه های آنها را هم بخوانند، که البته این قسمت ادعای آنها واقعیت نداشت. اینکه با ماهواره بشود یک یا چند عکس در روز گرفت یک مطلب است و اینکه بشود تمام حرکات و نقل و انتقال صدها میلیون ها نفر را زیر نظر داشت مطلبی دیگر. اما در ذهن همه جا افتاد که نمیشود حرکتی کرد بدون اینکه ماهواره ها آن را ثبت و ضبط کنند و این مطلب فقط با تبلیغات امکان پذیر بود.
   درصد بالایی از آنچه که در ذهن مردم از توان نظامی شوروی یا روسیه در ذهن مردم است، حاصل چنین تبلیغاتی است و رهبران آنها هیچ ریسکی را در به خطر انداختن این وجهه نمی پذیرند.
   اما آنچه که بعضی رهبران و سیاسیون دیگر دنیا را بر آن داشته که از افشاگری بسیاری مطالب صرفنظر کنند، این است که آنها به پشتوانه مردمی و رای مردم احتیاج دارند و طبیعتا حرف هایی میزنند که مردم میخواهند بشنوند. بنابراین حرفهایی نمی زنند که هزینه غیر ضروری برای آنها داشته باشد و موجب تبلیغات سوء علیه آنها بشود. به عنوان نمونه حدود 7 سال پیش که انفجارهای متروی لندن رخ داد، وزیر اطلاعات ایران سریعا آن را به عوامل صهیونیسم نسبت داد و البته درست بود. این انفجارها یک مراسم قربانی انسان و ریختن خون در جلوی دفتر صهیونیستها بود. به محض پخش این اظهارنظر، رسانه های غربی از احتمال دست داشتن ایران در این بمب گذاری صحبت کردند و باعث شد که ایران حرف خود را پس بگیرد تا آنها هم این ادعا را دنبال نکنند.
   در مورد دانشگاهیان هم اگر کسی از آنها جرات چنین اظهارنظری را داشته باشد، باید فاتحه چاپ شدن مقالات خود را در نشریات به اصطلاح معتبر علمی را بخواند و امید دعوت شدن به سمینار و یا کنفرانسی را نداشته باشد و به تدریج از این سیستم حذف شود.
   جدا از همه این حرفها شواهد فنی و مهندسی برای نتیجه گیری فردی در مورد مساله سفر به کره ماه بسیار است و عملا احتیاج به این که دیگران به آن اذعان کنند یا نه، وجود ندارد.

  1. سلام،
   جالب بود. انتظار نداشتم به این سرعت چنین ادعایی کنند. عکس ها مشخصا از زمین گرفته شده اند و قاعدتا سرو صدای خیلی ها بزودی در خواهد آمد و افشاگری خواهد شد. بنابراین احتمالا بزودی شاهد قدم های بعدی پروژه که فرود موجودات فضایی ساختگی در زمین نیز خواهیم بود.
   با تشکر

 2. سلام
  امروز به این خبر برخوردم که ممکنه به گفته های این مطلب شما مربوط بشه. در حقیقت شاید موضوع سفینه فضایی و… رو بخوان با این مسأله که تا به حال این اهرام از دید ماهواره گوگل ارث مخفی مونده توجیه کنن. یعنی بگن ممکن نیست چیزی مخفی بمونه و این هرم ها رو جدیدا آوردن و ساختن یا چیزهایی از این دست.
  http://www.tabnak.ir/fa/news/265515/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%A8%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B5%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84-%D8%A7%D8%B1%D8%AB-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1

 3. سلام
  مطلب خیلی جالبی بود من تا به حال در این مورد چیزی نشنیده بودم
  اما این سوال واسم پیش اومده که چرا صدا سیما چیزی در این رابطه اعلام نکرده؟ اخبار این مریخ نوردها رو هم همیشه به عنوان یه موفقیت اعلام میکنن…

  1. با سلام و عرض تشکر،
   از صدا و سیما خبر ندارم. اما آنچه که میدانم این است که متاسفانه خبرهای علمی و شبه علمی و حتی پروپاگاندای نظامی غرب در رسانه های ایران با آب و تاب به عنوان پیشرفت های علمی منعکس میشود. از این رو باور دارم که هنوز دستهای استعماری در ایران فعال هستند. اما معمولا در غرب هر خبر موفقیت فنی و علمی ایران دستمایه طنز برنامه های کمدی مثل Jay Leno و JonStewart شده و با تمسخر گزارش میشود.

  1. با سلام وعرض تشکر،
   البته مطلب فقط در حد پیش گویی نیست. لیست فیلم های هالیوود که در مورد سفرهای فضایی و علی الخصوص موجودات مریخی ساخته شده بالغ بر صدها فیلم است. فقط در همین سال 2012 حدود 6 فیلم و سال قبل خدود 14 فیلم را سراغ دارم.
   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_featuring_extraterrestrials
   این از یک برنامه جدی برای جا انداختن این باور که خلقت در زمین از دیگر کرات آمده و احتیاجی به باور روایت مذهبی نیست، حکایت دارد.
   در مورد Curiousity سرعت اعلان خبرهای کشف موجودات مریخی اخیرا محدود شده و دلیل آن این است که هنوز رسانه های مستقل غیر قابل کنترل وجود دارند و برنامه جنگ با ایران هم نتوانست طبق برنامه پیش رود.
   اگر برنامه نظم نوین پیش تر رود و رسانه های مخالف نیز بیشتر کنترل شوند، خبرهای بیشتری از پیدا کردن حیات در مریخ خواهیم شنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>