باسمه تعالی

احتمالا در اخبار دیروز مشاهده کرده‌اید که دولت سوریه متهم شده که به مواضعی در استان ادلب با گاز سارین حمله شیمیایی کرده است. مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به معارضان تعداد کشته‌های این حمله را 58 نفر و ده‌ها زخمی اعلام کرد که بیشتر آن‌ها از زنان و کودکان بوده اند. قرار است سازمان ملل به درخواست فرانسه جلسه‌ای اضطراری در رابطه با اتهام دمشق به استفاده از سلاح شیمیایی تشکیل دهد. موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بعد از این حادثه اعلام کرد که دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، مسئول حمله شیمیایی در این کشور است. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، نیز این سازمان را به ناتوانی در برخورد با این وقایع متهم کرد و اعلام کرد که اگر این سازمان بطور جمعی با دولت سوریه برخورد نکند، ما شاید به تنهایی وارد عمل شویم.

در اینکه اخبار مربوط به حمله شیمیایی و دست داشتن دولت سوریه در آن ساختگی است، شکی نیست و شواهد زیادی درباره غیرواقعی بودن آن موجود است. اما هماهنگی اروپا و آمریکا در این مقطع زمانی و بهانه کردن حمله شیمیایی، خبر از این میدهد که آمریکا تحرکاتی را در آینده نزدیک در سوریه برنامه‌ریزی کرده است. البته اینکه آیا موفق به اجرای برنامه‌های خود خواهند شد یا نه، چیزی است که خدا میداند.

هکری کل ایمیل های شرکت Britam Defence که یک شرکت خدمات نظامی و حفاظتی است، را فاش کرده است. در یکی از این ایمیل‌ها به رئیس شرکت پیشنهاد شده که پرسنل اوکراینی خود که بتوانند روسی حرف بزنند را به سوریه بفرستد و در آنجا گازهای شیمیایی روسی که از لیبی آمده و مشابه آن چیزی است که ارتش سوریه در اختیار دارد، را شلیک کنند و از این صحنه فیلم بگیرند. در ادامه ایمیل آمده که رقمی که قطری‌ها پیشنهاد کرده‌اند، قابل صرفنظر نیست و آمریکایی‌ها هم موافقت خود را با این کار اعلام کرده‌اند.

خبری که دو روز پیش شنیده شد این بود که آمریکا تعداد زیادی از تجهیزات نظامی خود را با کشتی از رومانی به مقصد بیروت فرستاده است. شاید بخواهند بهانه‌ انتقال تجهیزات را کمک به تجهیز ارتش لبنان اعلان کنند. اما ظاهرا قرار بود از این تجهیزات در حمله مستقیم به دمشق استفاده شود. به این دلیل که بیروت و دمشق را یک اتوبان به هم وصل میکند و فاصله بین این دو شهر خیلی کم است. یعنی یک لشکر مکانیزه در چند ساعت میتواند این فاصله را طی کند و خود را به دمشق برساند. البته این کشتی در حال حاضر در بندر پورت سعید است. ظاهرا در ملاقات امروز عبدالله شاه اردن و ترامپ، بنا براین شده که محموله این کشتی در بندر عقبه پیاده شود. شاید به دلیل حضور و نفوذ حزب‌الله در بیروت عملا امکان اجرای نقشه اول وجود نداشته است. بنابراین احتمال دارد این حمله از همان جنوب و از طریق اردن صورت بگیرد.

چند ماه پیش که آمریکا بزرگترین محموله تجهیزات نظامی خود را، بعد از جنگ سرد، به آلمان و بعد لهستان و رومانی فرستاد، برای کارشناسان نظامی این سئوال پیش آمد که چرا رنگ این تجهیزات خاکی است؟ اگر قرار باشد این تجهیزات در اروپا در میدان جنگ استفاده شود، باید رنگ استتار دیگری داشته باشند. اما ظاهرا این حرکتها فقط نمایش قدرت و جنگ روانی بود و این تجهیزات در اصل برای استفاده در خاورمیانه ارسال شده بود. در نهایت هم از رومانی بار کشتی Liberty Passion شد و کشتی به مقصد بیروت راه افتاد.

در چند روز گذشته هم هواپیماهای اسرائیل، امارات، ایتالیا، آمریکا و حتی ترکیه در یونان رزمایش هوایی برگزار کردند که هدف آن تمرین هدف قرار دادن دفاع هوایی S400 روسیه در سوریه بود تا در زمان شروع حمله نیروی هوایی روسیه را از کار بیاندازند. از طرف دیگر هم اسرائیل در حال برگزاری رزمایش در جولان و آماده شدن است تا اگر نیاز بود بتواند در حمله به دمشق کمک کند.

کنفرانس مطبوعاتی امروز ترامپ با عبدالله شاه اردن نکات مهمی را به همراه داشت. ترامپ اعلام کرد که رژیم اسد را دیگر نمیشود تحمل کرد و کشتار شیمیایی اخیر نظر او درباره اسد را عوض کرده است. او عبدالله را جنگاوری قابل و توانا معرفی کرد که پیشتاز در دعوت به ریشه‌کن کردن همیشگی داعش و القاعده بوده است. به علاوه هر دوی آنها در این باور مشترک هستند که باید عقیده‌ای شیطانی که این گروهها را شورانده و دنیا را آلوده کرده، هدف قرار دهند. البته حداقل منظور ترامپ اصل اسلام است و نه برداشتهای افراطی از آن. ترامپ عملیات نظامی آتی را کوتاه معرفی کرد و به مخاطبان اطمینان داد که پیروزی بسیار نزدیکتر و ساده‌تر از آن است که دیگران حساب میکنند.

جمع‌بندی شخصی‌ام این است که تا اینجای کار میتوان حدس زد که سفیانی کیست.