آیا تا بحال دیده اید ابر روی زمین بیافتد؟

آیا تا بحال دیده اید ابر روی زمین بیافتد؟

باسمه تعالی

اگر  برای اولین بار پدیده ای را که میخواهم درباره آن بنویسم مشاهده کنید، ممکن است تا چند ساعت حیران بمانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در فیلمی که در آخر مقاله آورده ام چنین به نظر می آید که قطعات ابر روی زمین افتاده و با وزش باد حرکت می کنند. اگر هم به آنها دست بزنید، بیشتر شبیه ابر هستند تا کف. دانستن اینکه این پدیده چیست و چرا تشکیل میشود، شاید مفید باشد.

در مناطقی که فاضلاب شهری به رودخانه ها و دریاچه ها و دریاها ریخته میشود، آمونیاک و فسفات این فاضلابها به تدریج از کف آب به روی سطح می آید و چنین کفی را تشکیل میدهد. مواد شوینده و روغنی موجود در فاضلاب هم بخشی از آن را تشکیل میدهند و باعث میشوند که بعضا کفی آتش زا تولید شود. بعد با حرکت باد این قطعات کف که بسیار رقیق هستند به حرکت در می آیند.

وجود چنین کفی که شبیه ابر است، حاکی از آلوده شدن بیش از اندازه منابع آبی مجاور است. عکس های زیر از شهر بنگلور هند است که دریاچه مجاور آن با فاضلاب شهری آلوده شده است و کف ابری که در سطح دریاچه تشکیل شده، در مناطق شهری پخش میشود.

bellandur banglore

bellandur banglore

این هم فیلمی از این ابرهای روی زمین است که در مراکش گرفته شده است:

3 نظر درباره “آیا تا بحال دیده اید ابر روی زمین بیافتد؟”

 1. سلام
  چند سال پیش هم ایمیلی از شما دریافت کردم که یکی از ساکنان حوزه خلیج فارس را نشان میداد که با چنین چیزی بازی! میکرد و در آخر هم بر اثر باد،ابر مذکور از داخل فنس نزدیک آن محل،رد شد.
  خدا کند در ایران چنین چیزی نبینیم!

  1. سلام،
   به خاطر می آورم. البته آن موقع نمیدانستم عامل آن چیست. از دوستان هم که پرس و جو کردم کسی قبلا ندیده بود.

 2. سلام دوستان این چیزی شما میبینید ابر نیست این فوم هست یا همان کف آتش نشانی که جهت اطفا حریق توسط پمپ آتش نشانی آب و محلول کف یا کنسانتره فوم و هوا رو به نسبتی ترکیب میکنندساخته میشه این نوع فوم از نوع پرتوسعه هستش جهت آشنایی میتونید سرچ کنید فوم بیشتر اطلاعات میتونید کسب کنید

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>