تعداد نظامیان کشورهای متهاجم به یمن در حال افزایش است

تعداد نظامیان کشورهای متهاجم به یمن در حال افزایش است

باسمه تعالی

نیروهای ائتلاف عربی در حال افزایش تعداد نظامی های خود در یمن هستند. در حال حاضر تعداد نیروهای ائتلاف عربی به این شرح است:

 • 3000 نظامی امارات متحده عربی
 • 1000 نفر از قطر
 • 1000 نفر از نظامیان سعودی
 • حدود 6000 نفر از یمنی های مقیم خارج از یمن که برای جنگ آموزش دیده اند.
 • 600 تا 800 نظامی از مصر
 • چند گروه محدود و کوچک از کویت، بحرین و اردن

واضح است که با این تعداد نظامی نمیشود مسیر کوهستانی بین مأرب و صنعا را، با توجه به حضور مدافعان سلحشور یمنی، طی کرد. برای اینکه اساسا بشود احتمال موفقیت چنین تعاجمی را فرض کرد، باید حداقل 40 تا 50 هزار نفر نیروی نظامی حرفه ای وجود داشته باشد. سودان قول ارسال 6000 نظامی را داده، ولی بعید است که بتوانند چنین وعده ای را محقق کنند. سنگال و مراکش هم قصد ارسال گروه هایی کوچک را دارند.

در دهه 60 میلادی که جنگهای داخلی یمن جریان داشت، مصر حدود 70000 نیروی نظامی به آنجا ارسال کرد که 12000 نفر آنها کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند. در این دوره معاصر هیچکدام از کشورهای عضو ائتلاف، نه توان ارسال این تعداد نیرو را دارند و نه تحمل پذیرش خسارات آن را.

آمریکا که تا به حال فقط با کمکهای لجستیکی و اطلاعاتی خود از این تهاجم حمایت میکرد، به قصد راضی نگاه داشتن سعودیها، عملا بدون اینکه این مطلب را در رسانه ها بازتاب دهد، به این حمله پیوسته است و با هواپیماهای بدون سرنشین خود در صرواح نزدیکی مأرب به چند هدف حمله کرده است. با توجه به اینکه نیروهای القاعده در آن مناطق حضور ندارند، نمیشود مبارزه با تروریسم را بهانه این حملات دانست.

محاصره اقتصادی یمن با بیرحمی تمام ادامه دارد. دو روز پیش یک قایق ماهیگیری هندی که در نزدیکی بندر الحدیده مقداری سوخت قاچاق به آن منطقه حمل میکرد، هدف قرار میگیرد و حدود 20 نفر هندی در آن کشته میشوند. 11 کامیون حامل مواد غذایی که از بندر عدن به سوی المخا میرفتند، علیرغم اینکه بازرسی شده بودند و مجوز عبور گرفته بودند، در بین راه بمباران شده و ار بین رفتند.

میزان سوختی که به یمن در ماههای گذشته ارسال شده، فقط 10% چیزی است که برای روشن نگاه داشتن ژنراتورهای اضطراری بیمارستان ها، سوخت پمپهای آب، و آمبولانسها لازم است. از جمعیت 26 میلیون نفری یمن، حدود 13 میلیون آن تامین غذایی ندارند. در حالی که همین آمار در یک سال گذشته، 10 میلیون نفر بود. یعنی در طول یک سال اخیر 3 میلیون نفر دیگر به لیست افرادی که محتاج کمک غذایی هستند و احتمال گرسنگی دارند، اضافه شده است. 31% کل کودکان پسر یمنی ساکن منطقه الحدیده دچار سوء تغذیه هستند که همین آمار در سال گذشته 18% بود. تصورم این است که آمار دختربچه های دچار سوء تعذیه نیز در همین حد باشد، اما احتمالا اخذ آمار درباره آنها ممکن نبوده است. خسارات وارده به آثار باستانی و میراث فرهنگی یمن نیز در جریان بمبارانها بسیار بالا بوده است.

تنها بهانه ای که رسانه های غربی و عربی برای توجیه جنایات خود دارند، این است که هدف این جنگ مقابله نفوذ ایران در کشورهای منطقه است و حوثی ها از کمک تسلیحاتی و نظامی ایران برخوردار هستند. در حالی که چنین شایعاتی درست نیست. حوثی ها گروه بزرگی در یمن هستند و ریشه تاریخی معتبری دارند و پس از سقوط امپراطوری عثمانی تا سال 1964 حاکمیت یمن را در دست داشتند.

3 نظر درباره “تعداد نظامیان کشورهای متهاجم به یمن در حال افزایش است”

 1. سلام ایران باید مردم مظلوم یمن رو کمک کنه وگرنه اعراب یمن رو با محاصره ای که کردن به نابودی می کشونن .

 2. سلام
  چه آمار تأسف باری!!!!
  چرا ایران برای کمک به یمن به صورت جدی وارد جنگ نمیشه؟
  آیا این تعداد آواره و کشته و گرسنه دلیل کافی برای کمک نمیتونه باشه؟؟؟

  1. ضمن عرض سلام،
   تلاش عربستان این است که این جنگ را به جنگ شیعه و سنی تبدیل کند و در این کار ظاهرا از پشتیبانی الازهر و بقیه کشورهای سنی برخوردار است. وارد شدن ایران به جنگ بهانه ای برای بسیج عمومی مردم سنی برای شرکت در این جنگ داخلی مذهبی خواهد بود.
   اگر مردم یمن وحدت و اراده خود را از دست ندهند، به زودی نیروهای متهاجم مستهلک میشوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>