بررسی چند خبر از حضور نظامی روسیه در سوریه

بررسی چند خبر از حضور نظامی روسیه در سوریه

باسمه تعالی

خبرگزاری های ایران، فرقی نمیکند نماینده کدام جناح و طرز فکر باشند، خبرهای خبرگزاری های غربی را منعکس میکنند و آنها را قابل اطمینان تر از دیگران فرض میکنند. برای همین هم هست که تقریبا همه تبلیغات جنگ روانی غربی ها از طریق رسانه های ایرانی پخش میشود. به علاوه بعضا خبرگزاری های غربی، خبرهای غیر دقیق و شایعات بی مبنا را نیز پخش میکنند. نمونه آن خبری بود که در رسانه های ایرانی از قول نیویورک تایمز درباره حضور داوطالبان نظامی روسیه در سوریه پخش شد. به همین دلیل بر آن شدم تا خبرهای اخیر را مرور کنم.

دیروز نیویورک تایمز در خبری چنین عنوان کرده بود که یکی از مقامات کرملین اظهار کرده که به زودی شاهد حضور داوطلبان نظامی روسیه در سوریه خواهیم بود. همانطور که نظامیان بازنشسته و داوطلبان روسی در شرق اوکراین حضور پیدا کردند، این اتفاق در سوریه هم می افتد. آن کسی که نیویورک تایمز او را مقام نظامی در کرملین خوانده بود، آدمیرال بازنشسته Vladimir Komoyedov است که نماینده پارلمان روسیه است و مانند همه نمایندگان پارلمان و مردم عادی دیگر میتواند اظهارنظرهای غیر مسئولانه بکند و کسی نمیتواند جلوی حرفهای بیحساب اینگونه افراد را بگیرد و یا ارزش رسمی برای آن قائل شود.

اما اینکه چرا باید خبرهایی مانند این خبر که به راحتی میشود بی اعتباری و بیدقتی آن را بررسی کرد، در خبرگزاری های ایران بازتاب پیدا میکند، خود جای تعمق دارد.

مورد دیگر خبری درباره تعدی هواپیماهای روسی در بمباران های سوریه به حریم هوایی ترکیه بود که متعاقب آن ترکیه به روسیه هشدار میدهد که چنین کاری را خصمانه تلقی کرده و با آن مقابله خواهد کرد. رئیس ناتو Stoltenberg هم این کار روسیه را غیرقابل قبول خواند و تجاوز به ترکیه را تجاوز به ناتو دانست. واقعیت امر این است که ترکیه از ژوئن 2012 به بعد منطقه ای به عرض 5 مایل و یا 8 کیلومتر را منطقه حائل در مرز خود اعلام کرده و هر هواپیما و هلیکوپتری که به این ناحیه وارد شود را هدف قرار میدهد. در واقع ترکیه از فرصت سوء استفاده کرده و مرز خود را 8 کیلومتر به داخل سوریه جلو برده است. هواپیماهای روسی هم در این منطقه حائل وارد شدند که مطابق قوانین بین المللی اراضی سوریه تلقی میشوند و ادعای ترکیه در تغییر مرز خود قابل قبول نیست. اگر چنین کاری مجاز باشد، سوریه هم میتواند مرز حریم هوائی خود را از طرف شمال تا دریای سیاه گسترش دهد و ورود هر هواپیمای ترک به این منطقه را ممنوع کند.

اما تا آنجا که خبرگزاری های اینترنتی را مرور کردم، چنین مطلبی در رسانه های ایرانی بازتاب نداشت.

6 نظر درباره “بررسی چند خبر از حضور نظامی روسیه در سوریه”

 1. واقعا ممنون من با اینکه بیشتر سایتهای خبری رو دنبال میکنم ولی هیچ کدوم در مورد این منطقه حایل صحبت نکرده بودن .
  و یک سوال هم از شما داشتم . اینکه حضور نظامی روسیه در سوریه چقدر میتونه معادلات نظامی سوریه رو به نفع دولت تغییر بده ؟ ایا امید به پیروزی قریب الوقوع بر تروریستها با این هماهنگی چهار کشور وجود دارد؟

  1. ضمن عرض سلام و تشکر،
   بعضی ها چنین تحلیل میکنند که در همین یک هفته عملیات هوایی روسیه، توازن قوا به نفع دولت سوریه تغییر کرده و اگر غربیها و عربها کمک خاصی نکنند، به زودی دولت همه مخالفان را سرکوب میکند. این حرفها فقط برای تهییج غربیها و عربها برای کمک بیشتر به مخالفان است.
   برداشت شخصی ام این است که تحرکات اخیر ارتش سوریه فقط برای استفاده از عامل روانی حضور هواپیماهای روسی است. چند هواپیمای جنگی و موشک نمیتواند تکلیف جنگ را معلوم کند. در آینده وقتی چندتا از این هواپیماها هدف قرار بگیرد و سقوط کند، تحرکات روسیه هم محدودتر خواهد شد.
   نظام سوریه تا حدی تقسیم سوریه را پذیرفته است و نشانه آن این است که درصدد اجرای برنامه جابجایی شیعیان کفریا و فوعه و انتقال آنها به مناطق علوی نشین و حومه دمشق است. همین مطلب یعنی دیگر امید این را ندارند که حاکمیت بر کل سوریه را بدست آورند.
   عملا تحرکات اخیر به این منجر خواهد شد که نظام سوریه در مذاکرات با قدرتهای جهانی و اعراب برگهای بیشتری برای چانه زدن داشته باشد.

   1. درود و هزاران سلام
    آقای محسن رضایی از فرماندهان سپاه فرمودن: داعش را در عراق و سوریه دفن می‌کنیم،این موضع‌گیری با نگاه مایوسانه شما نسبت به تجزیه سوریه و عراق متفاوته.
    http://goo.gl/hyJfF3

    1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی،
     ایشان به عنوان یک نظامی موظف به رجزخوانی است و کارش غلط نیست. البته این حرف او تحلیل حساب نمیشود. به نظرم همین چند روز پیش فرمانده سپاه گفت که اگر شهید همدانی نبود، دمشق تا بحال سقوط کرده بود. همین مطلب نشان میدهد که خود نظام سوریه دیگر نه توان و نه انگیزه مبارزه برای پیروزی را ندارد و با کمک دیگران سرپا ایستاده است.
     به فرض هم که داعش از بین برود، مسئله باز هم به نفع نظام سوریه تمام نمیشود و گروههای فراوان دیگر هستند که به دلیل پایگاه اجتماعی مخالفان نظام، بیشتر قدرت خواهند گرفت.

 2. با سلام و عرض ارادت به حضرت‌عالي!
  پس از مدّت‌ها توفيق شد تا چندين مطلب از سايت وزين شما را بخوانم؛
  از همه مطالب بهره بردم و به‌ويژه با نظراتي كه در پاسخ به كامنت‌هاي اين مطلب فرموده‌ايد، موافقم.
  پيروز و سربلند باشيد!

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی،
   از اینکه فرصتی پیدا فرمودید تا به این وبلاگ سر بزنید و در گفت و شنودها همراهی کنید، خوشوقتم. امیدوارم سلامت و سربلند باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.