نماز عید فطر در کشورهای جهان

نماز عید فطر در کشورهای جهان

باسمه تعالی

عید سعید فطر را به خوانندگان محترم این وبلاگ تبریک عرض مینمایم و قبولی طاعات و عبادات همه را از رب جلیل مسئلت مینمایم. مراسم نماز عید سعید فطر تقریبا در همه کشورهای جهان برگزار میشود. برگزاری نمازهای باشکوه و پرتعداد عید در بسیاری از شهرهای عالم را تا چند دهه پیش به سختی میشد تصور کرد. اما به لطف الهی در حال حاضر اقبال مسلمین دنیا به ارزش های اسلامی بیشتر شده است.

با بعضی از فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی دانشگاههای معتبر ایران که برخورد داشته ام، دریافتم که اطلاعات مذهبی و اسلامی آنها حتی از جوانان غربی هم کمتر است. مثلا بعضی از آنها حتی نمیدانستند که فرق گوشت حلال با حرام چیست. این مطلب علاوه بر اینکه نشان دهنده این است که بخشی از خانواده های ایرانی به هیچ یک از آموزه های مذهبی پایبند نیستند، سیستم آموزشی ایران هم یک سیستم کاملا شکست خورده وبی اثری است. هر چند اعتبار بخش عمده ای از جریان بیداری اسلامی نصیب امام خمینی میشود، به سختی میشود سهمی برای مردم عادی ایران تصور کرد.

اما خدا را شکر که مردم ایران الگوی عالمیان نیستند و توجه مردم عالم به اسلام در کل در حال افزایش است. به عنوان نمونه آمار شرکت کنندگان نماز عید فطر سال گذشته در مسکو حدود 160000 نفر بود و شرکت کنندگان امسال هم کمتر از سال قبل نبودند. از جمعیت 20 میلیونی مسکو فقط 31 درصد آن روسی تبار و بقیه از قومیت های دیگر هستند و تعداد مسلمین در آن شهر بالاست.

در ذیل چند عکس از برگزاری نماز عید در شهرهای مختلف دنیا آورده ام:

2 نظر درباره “نماز عید فطر در کشورهای جهان”

 1. با سلام
  ببخشید که وقتتون رو میگیرم ولی یه سوال داشتم . یک بنده خدایی میگفت که درسته قدرت علمی و اقتصادی امریکا بالاست ولی مردم عادی که طیف وسیعی از جمعیت رو تشکیل میدن واقعا اطلاعات عمومی کمی دارن و این طور نیست که سطح علمیشون با لا باشه چه بسا مردم ایران خیلی بیشتر از اونا اطلاعات داشته باشن . این بود که یه سری به اینترنت زدم به نکته عجیبی برخورد کردم که نوشته بود ۷۵ درصد امریکایی ها اصلا نمیدونن ایران کجای جهان است و نسبت به مذاکرات هسته ای اطلاعی نداشتن . خیلی تعجب کردم که من به عنوان یه شهروند جهان سومی علاوه بر اینکه موقعیت جغرافیایی اکثر کشور ها رو میدونم بلکه پایتختها و دین و اب و هواشون رو هم میدونم بدون اغراق .
  حالا سوالی که از شما با توجه به این ککه بیشتر با غربی ها اشنا هستین اینه که واقعا سطح علمی و خصوصا فرهنگی مردم عادی اونجا چه طوریه ؟
  با تشکر و معذرت از طولانی شدن متن .

  1. ضمن عرض سلام و تشکر از عنایت جنابعالی،
   سعی کردم در دو نوشته جدید، هر آنچه درباره این موضوع میدانم را بنویسم. مطالبی که نوشتم خطاب به کسی نیست. بلکه خواستم تشریح کنم چرا اینگونه مطالب برای مردم جالب توجه است. امیدوارم بیراهه نرفته و مطلب را درست بیان کرده باشم

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.